Fyzika nie je strašiak, ale zábava

Tábor FAJN – Fyzika Ako Ju Nepoznáme – patrí medzi najstaršie fyzikálne tábory na Slovensku a tento rok oslavuje svoje okrúhle výročie. Občianskemu združeniu VAU a Katedre fyziky UKF v Nitre sa tento rok podarilo zorganizovať až dva turnusy, pričom práve ten druhý sa nesie v znamení osláv a deti počas neho zažijú všetko to naj- krajšie, zábavnejšie, obľúbenejšie a objaviteľské, čo sa za desať rokov podarilo vytvoriť a zozbierať. Týždňového súboru osláv fyziky, ktorý bude prebiehať v termíne 20. až 24. júla 2015 v priestoroch Fakulty prírodných vied UKF v Nitre, sa zúčastní 23 detí a veríme, že úspešne odštartuje ďalšiu desiatku fyzikálnych táborov združenia VAU a UKF.
Tábor FAJN je denný tábor, ktorý je zameraný na fyziku a aj počas prázdninových dní sa snaží deti zábavnou formou priučiť fyzike. "Za desať rokov svojej existencie si našiel svoje miesto v množstve druhov a typov táborov na Slovensku a s radosťou môžeme povedať, že je nielen jeden z najstarších táborov tohto typu u nás, ale z roka na rok sa teší čoraz väčšej popularite," skonštatovala organizátorka táborov PaedDr. Ľubomíra Valovičová.
V rámci jubilejného desiateho ročníka si organizátori pripravili opäť niečo nevšedné a zábavné. Prvým lákadlom budú tie naj experimenty za desať rokov existencie FAJN-u. Druhým lákadlom bude množstvo exkurzií a „výjazdov“ z domovského sídla táboru, a neposledným a nemenej lákavým je fakt, že organizátori si pre deti pripravili množstvo aktivít, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať ako nemožné a nereálne.
Hlavná myšlienka tábora je oslava fyziky očami detí. Zo samotnej myšlienky vyplýva, že počas jedného týždňa budú mať deti možnosť objaviť fyziku v meste, v domácnosti, skrotiť nespútané živly prírody, oboznámiť sa s príbehom energie, podať výkony hodné olympijských športovcov a nakoniec sa budú môcť zahrať na jadrových fyzikov a navštíviť atómovú elektráreň v Mochovciach.
Pestrý a bohatý program jubilejného ročníka je zárukou, že každé dieťa si nájde niečo, čo sa mu bude páčiť a bude na to do konca leta spomínať.