Vzdelávanie je dostupné a možné pre všetkých bez rozdielu

Tridsaťpäť študentov zariadenia sociálnych služieb „KREATÍV“ Klasov, ale aj iných vybraných zariadení sociálnych služieb v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja, sa vďaka projektu XXL Akadémia integrovali do vzdelávacieho procesu našej univerzity a stali sa tak jej súčasťou na obdobie aspoň jedného týždňa. Už tretí ročník tejto letnej aktivity sa realizoval  v dňoch 13. až 17. júla 2015 v alternatívnom i prirodzenom akademickom prostredí - v Komunitnom centre Klasov a v priestoroch Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre. Po slávnostnej imatrikulácii boli pre študentov pripravené aktivity, ktoré mali za cieľ podporiť sociálny rozvoj študentov a uspokojiť ich zvedavosť poznať, čo je to univerzita a ako funguje. „Chceli sme týmto klientom priblížiť prostredie vysokej školy a dať im pocit, ako keby na nej naozaj študovali,“ hovorí organizátorka XXL Akadémie PhDr. Ľuboslava Pavelová, PhD., z Katedry ošetrovateľstva. „Celý týždeň sme sa snažili aspoň čiastočne prispôsobiť podmienkam vysokej školy, preto sme im pripravili výkazy o štúdiu, zápisné listy i diplomy. Čiže na každom predmete dostali kredity, vďaka ktorým potom mohli štúdium slávnostne ukončiť promóciou.“
Prvý predmet niesol názov Poznaj svoje telo, a Ľuboslava Pavelová a študenti Katedry ošetrovateľstva na ňom poskytli študentom základné informácie o anatómii a fyziológii ľudského tela.
Utorkovú Prvú pomoc pre všetkých mali pod palcom odborníčky Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny PhDr. Monika Mankovecká, PhD., a PhDr. Dana Brázdilová, PhD., a ich študenti. Vysvetlili klientom základné prvky poskytovania laickej prvej pomoci, naučili ich ako si privolať prvú pomoc, ako majú pri tom telefonovať, a priblížili im fungovanie záchranného systému.
Tretí deň XXL Akadémie sa niesol v znamení Energie – súčasti nášho života. Študenti absolvovali exkurziu do Energolandu v jadrovej elektrárni Mochovce. Vďaka 33 interaktívnym sekciám mohli preskúmať celú evolúciu energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť a zistiť, ako s energiou nakladal človek v minulosti a ako dnes.
Vďaka trénerovi Matejovi Spišiakovi sa študenti na štvrtkovej aktivite s názvom Cvičíme pre zdravie dozvedeli viac o význame fyzických aktivít v rámci života, a tiež, že aj napriek zdravotnému postihnutiu môžu žiť aktívnym životom.
V piatok nasledovala exkurzia Tajomstvá knižnice. Pracovníčka Univerzitnej knižnice UKF v Nitre Mgr. Mária Synaková sprevádzala účastníkov po celých priestoroch knižnice, otvorila pre nich aj tie, ktoré nie sú bežne dostupné, a ukázala im najstaršie artefakty, ktorými knižnica disponuje. Študenti si pozreli tiež priestory Univerzitného pastoračného centra Pavla Straussa, po ktorých ich sprevádzali rektor UPC ThDr. Ľubomír Hlad, PhD., a Patrik Belčík. V týchto priestoroch sa uskutočnila aj slávnostná promócia, počas ktorej študenti XXL Akadémie dostali diplomy.
Koncept XXL Akadémie je teda príkladom spolupráce univerzity s praxou. Aj touto netradičnou, a v prostredí Slovenska jedinečnou vzdelávacou aktivitou sa univerzita snaží napĺňať zámer byť centrom celoživotného vzdelávania a centrom spoločenského a kultúrneho života nitrianskeho kraja a širšieho regiónu.