Začal sa Akademický rok 2015/2016

Dňa 21. septembra 2015 sa na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre oficiálne začal Akademický rok 2015/2016. Slávnostné otvorenie sa konalo v Aule UKF v Nitre a bolo spojené so slávnostnou inauguráciou dekana Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a s odovzdaním Ceny rektora za vedeckú a umeleckú činnosť za rok 2014. Dôležitosť a vážnosť tejto chvíle umocnila aj prítomnosť najvyšších akademických predstaviteľov a významných osobností nášho politického, verejného, vedeckého a kultúrneho života.
Predseda Akademického senátu Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre doc. PhDr. Michal Kozubík, PhD., v krátkosti oboznámil slávnostné zhromaždenie s priebehom volieb dekana FSVaZ UKF v Nitre a predstavil doc. PhDr. Rastislava Rosinského, PhD., novozvoleného dekana fakulty. Ako povedal, AS FSVaZ zvolil na svojom zasadnutí konanom dňa 29. apríla 2015 doc. Rastislava Rosinského za kandidáta na dekana, a rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., ho dňa 1. júna 2015 vymenoval za dekana s účinnosťou od 1. júna 2015.
Po prednesení inauguračného sľubu a vykonaní slávnostného inauguračného aktu nasledovalo odovzdanie Cien rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za vedeckú a umeleckú činnosť za rok 2014, ktoré sú udeľované na základe návrhu hodnotiacej komisie.
Cenu rektora v kategórii Monografické diela rektor udelil prof. RNDr. Františkovi Petrovičovi, PhD., za monografiu Evolution of the Traditional Agricultural Landscape of Slovakia. In: Environmental Ecology in the Mediterranean Region II., prof. PaedDr. Jaromírovi Šimonekovi, PhD., za monografiu Coordination Abilities in Volleyball, doc. PhDr. Tomášovi Sollárovi, PhD., a kolektívu autorov (prof. PhDr. Eva Sollárová, CSc., doc. PhDr. Gabriela Vörösová, PhD., PhDr. Andrea Solgajová, PhD., Mgr. Jana Turzáková, PhD., Mgr. Mária Šišková), za monografiu Anxiety and Coping in Hospitalized Patients. Measurement Tools and Findings.
Cenu rektora za umeleckú tvorbu v kategórii Hudobné a dramatické umenie rektor udelil Mgr. Petrovi Oravcovi, PhD., za réžiu amerického muzikálu Obchod na korze, ktorého európska premiéra sa uskutočnila v Divadle Nová Scéna Bratislava.
Rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre udelil mimoriadnu cenu rektora prof. PaedDr. Ľubomírovi Kralčákovi, PhD., za dielo Pôvod hlaholiky a Konštantínov kód.
Ocenenie za celoživotné dielo, za významný prínos v oblasti vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti rektor udelil doc. PhDr. Ivanovi Dubničkovi, PhD. , in memoriam.
V slávnostnom príhovore rektor UKF v Nitre prof. Zelenický sa okrem iného dotkol aj otázky Komplexnej akreditácie: „S pripomienkami a výhradami Akreditačnej komisie, ako i s nesplneným kritériom KZU 3 sa musíme všetci spoločne v najbližšom čase vysporiadať a prijať zodpovedajúce oparenia. O podrobnostiach a výsledkoch komplexnej akreditácie budem akademickú obec informovať na zasadnutí 28. septembra.“
Spomenul tiež investície a rekonštrukčné práce, ktoré v súčasnosti na univerzite a jej objektoch prebiehajú, študentské aktivity, vyzdvihol dôležitosť vedecko-výskumnej činnosti a rozvíjania medzinárodných vzťahov, stability na pracoviskách či propagovania výsledkov vlastnej práce.
Na záver rektor UKF v Nitre privítal študentov, ktorí prvýkrát prekročili prah Univerzity Konštantína Filozofa a postupne sa integrujú do akademickej obce. Podľa jeho slov v tomto akademickom roku do prvých ročníkov bakalárskeho štúdia nastupuje viac než 2150 študentov, do prvých ročníkov magisterského štúdia nastupuje 1239 študentov a 83 doktorandov: „Verím, že im roky vysokoškolského štúdia prinesú veľa nových poznatkov, privedú ich k nadobudnutiu užitočných zručností a vytvoria im optimálny priestor, v ktorom sa sformuje ich hierarchia hodnôt.“
Prítomným sa prihovoril aj primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč, ktorý vyzdvihol dlhoročnú výbornú kooperáciu mesta a oboch nitrianskych univerzít.
Na záver podujatia jeho výnimočnosť umocnili tóny hudby. Zaznela ária Johana Sebastiana Bacha „Wie freudig ist mein Herz“ a skladba „Modlitba“ od Gabriela Fauré v podaní Dominiky Machutovej za klavírneho sprievodu Mareka Štrbáka.