Seminár pre učiteľov o výučbe holokaustu

V dňoch 23. a 24. novembra 2015 sa uskutočnil dvojdňový seminár s názvom Holokaust a jeho výučba na školách. Pripravili ho členovia občianskeho združenia EDAH, v spolupráci so svojimi partnermi zo SNM – Múzea židovskej kultúry v Bratislave, Katedrou politológie a európskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Medzinárodnej školy pre štúdiá holokaustu z Pamätníka Jad Vašem (Yad Vashem – The International School for Holocaust Studies). Seminár sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Podujatie bolo určené predovšetkým pre učiteľov základných a stredných škôl v špecializácii dejepis, náuka o spoločnosti, slovenský jazyk a literatúra. Zúčastnili sa ho taktiež študenti Katedry politológie a európskych štúdií, ktorí si tak mali možnosť rozšíriť svoje vedomosti v oblasti holokaustu. Súčasťou podujatia bola aj návšteva Múzea holokaustu v Seredi, ktorého slávnostné otvorenie sa uskutoční 26. januára 2016.
Účastníkov seminára previedol areálom bývalého pracovného a koncentračného tábora Ján Hanák, preživší tábora. Prekvapením pre účastníkov bol bývalý reprezentačný hokejový tréner Ján Filc. Tréner bol prekvapením najmä pre Jána Hanáka, ktorý je vášnivým športovcom až dodnes.
2015 ff holokaust foto
Autorka článku a fotografie: Mgr. Monika Himpánová