Medzi novými profesormi aj dvaja z UKF v Nitre

Prezident Andrej Kiska v utorok 24. novembra vymenoval 29 nových vysokoškolských profesoriek a profesorov, medzi ktorými boli dvaja z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre - Martin Boltižiar (geografia) a Roman Králik (filozofia). V príhovore počas slávnostného ceremoniálu pripomenul dôležitosť školstva pre budúcnosť Slovenska.
"Považujem za dôležité, aby sme si kládli otázky. Bude aj o dvadsať rokov platiť, že štvrtina našich študentov vysokých škôl bude študovať v zahraničí? Budú odchádzať zo Slovenska, pretože majú pocit, že inde v Európe je vysoké školstvo kvalitnejšie? Alebo budú mať dostatok dôvodov pre to, aby sa vrátili domov a zúročili nadobudnuté vedomosti, zručnosti a schopnosti na Slovensku, vo svoj a v jeho prospech?“ pýtal sa prezident.
Andrej Kiska si podľa vlastných slov uvedomuje, že odpovede na tieto otázky nezávisia výlučne len od profesorov a vysokých škôl samotných. „V skutočnosti odpovede na tieto otázky závisia od nás všetkých.“
Pre rozpoznanie predností, systémových nedostatkov a problémov školstva je podľa prezidenta potrebné povzniesť sa nad bezprostredné záujmy a pozrieť sa na školský, vzdelávací a výchovný systém z nadhľadu. „Som presvedčený, že ak sa pozrieme na naše školstvo koncepčne, z dlhodobého v uhla pohľadu, potom môžeme spoločne nájsť dobré, rozumné riešenia, ktoré môžu pretrvať dlhšie než len jedno krátke volebné obdobie. A chcem vás vyzvať a poprosiť, aby ste do tejto diskusie o školstve aktívne zapájali.“
Zdroj: www.prezident.sk
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová