Tretí ročník kongresu „Zoológia 2016“ je za nami

Zjednotiť komunitu slovenských zoológov a sympatizantov zoológie, inšpirovať sa novými smermi výskumu v zoológii, či zvýšiť informovanosť o aktuálnom dianí v oblasti zoológie a smerovaní tohto vedného odboru – to všetko sú ciele kongresu Zoológia, ktorý sa koná v dvojročných intervaloch. Jeho tretí ročník sa konal v dňoch 24. až 26. novembra 2016 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, pričom okrem Fakulty prírodných vied bola jeho organizátorom aj Slovenská zoologická spoločnosť pri SAV (SZS). Spoluorganizátormi kongresu boli Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, Ochrana dravcov na Slovensku, Štátna ochrana prírody SR – Správa chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife Slovensko.
Na kongres Zoológia 2016 sa registrovalo 126 účastníkov, v zborníku príspevkov je evidovaných 152 autorov a spoluautorov. Počas kongresu odzneli tri plenárne prednášky v podaní RNDr. Antona Krištína, DrSc. („Životné stratégie ohrozeného druhu s túlavými topánkami: príbeh druhu Lanius minor“), doc. Mgr. et Mgr. Josefa Bryju, PhD. („Afričtí hlodavci – od klasické faunistiky k obecným evolučním modelům“) a doc. PaedDr. Stanislava Davida, PhD. („Vážky ako ich (ne)poznáme“). Program kongresu bol členený do 12 prednáškových blokov, v ktorých odznelo 64 prednášok a do sekcie posterov, kde bolo prezentovaných 30 prác.
V prvý deň kongresu prebehlo aj Valné zhromaždenie SZS. Vedecký program kongresu bol obohatený o premietanie dokumentárneho filmu Stanislava Kováča „Hory, zver a strážcovia“ a tiež o spoločenský večer „Nitriansky zvierací raut“.
V študentskej súťaži boli vybraté po tri najlepšie prezentované príspevky medzi študentmi 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia. V kategórii magisterského/inžinierskeho štúdia sa umiestnili Veronika Školová (1. miesto s prácou „Dynamika početnosti zoskupenia raniakov hrdzavých (Nyctalus noctula) v cestnom betónovom moste v Ružomberku“), Vladimíra Dekanová (2. miesto s prácou „Plasticita životných cyklov podeniek rieky Hron“) a Monika Krogmanová (3. miesto s prednáškou „Prachové roztoče (fam. Pyroglyphidae) ľudských obydlí v Nitre a Zlatých Moravciach“). V kategórii doktorandského štúdia boli úspešní Martin Duľa (1. miesto za prezentáciu „Početnosť a populačná hustota rysa ostrovida (Lynx lynx) v CHKO Kysuce“), Ľudmila Černecká (2. miesto s prácou „Dva nové druhy pavúčích parazitoidov (Hymenoptera, Ichneumonidae) pre Slovensko a ich spektrum hostiteov“) a Tomáš Veselovský (3. miesto s prednáškou „Zimoviská myšiarok ušatých (Asio otus) na Podunajskej rovine“).
Záverom chceme vyjadriť poďakovanie Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre za poskytnutie priestorov, Fakulte prírodných vied UKF v Nitre za záštitu nad kongresom. Veľká vďaka patrí pracovníkom, doktorandom a študentom Katedry ekológie a environmentalistiky za obrovskú pomoc pri príprave a organizovaní tohto kongresu.
Dovidenia v roku 2018 vo Zvolene!
Autor textu: doc. RNDr. Zuzana Krumpálová, PhD.
Autor fotografií: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová