Prvé stretnutie Klubu informatikov

Workshop Anonymita na sieti, Deep Web a Dark Web s Petrom Švecom bol prvý zo série stretnutí novovzniknutého Klubu informatikov, ktorý organizuje občianske združenie eTeacher, o.z. v spolupráci s Katedrou informatiky FPV UKF v Nitre. Zúčastnilo sa ho 24 učiteľov, študentov a doktorandov a dozvedeli sa čo všetko svojou aktivitou na Internete o sebe prezrádzajú a ako môžu zostať v anonymite. Viditeľná časť internetu tvorí zhruba len 4 % jeho celkovej kapacity. Zvyšok tvorí Deep Web a Dark Web. Učitelia sa dozvedeli ako môžu chrániť žiakov ochrániť aj pred nástrahami 'neviditeľného' internetu.
Peter Švec vyštudoval fyziku - informatiku na FPV UKF v Nitre, doktorandské štúdium ukončil na Ostravskej univerzite v odbore informačné systémy a pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Katedre informatiky FPV UKF v Nitre. Prevažne sa venuje počítačovým systémom, informačnej bezpečnosti a linuxovým systémom. Popri tom sa venuje e-learningu najmä systému Moodle. Za svojou pomoc svetovej komunite Moodle pravidlene získava ocenenie "Particularly helpfull Moodler".
Cieľom Klubu informatikov je umožniť učiteľom rozširovať si svoje poznatky z rôznych oblastí informatiky a informačnej spoločnosti. Klub ponúka priestor na neformálne stretnutia učiteľov z rôznych stupňov škôl s expertmi z oblasti programovania, počítačových sietí, internetovej bezpečnosti, spracovania údajov, robotiky, umelej inteligencie ale aj z oblasti neformálneho vzdelávania. Klub ponúka priestor na spoluprácu s inými občianskymi združeniami ako aj priestor na prepojenie učiteľov a odborníkov z firiem.
Text: PaedDr. Peter Švec, Ph.D.