Jedinečná spolupráca troch univerzít

Diskusie, záverečné evaluačné stretnutie a workshop ukončili v dňoch 10. až 13. apríla 2016 medzinárodný projekt, na ktorom participovala Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, University of Bergen a University of Iceland. Jedným z jeho výsledkov je vysokoškolská učebnica „Staircase to Even More Interesting Mathematics Teaching“, ktorej obsah je veľmi aktuálny a významne prispeje k inovácii vyučovania matematiky nielen v partnerských krajinách projektu, ale i v iných štátoch EÚ a sveta, s ktorými univerzity zapojené do tohto projektu spolupracujú v rámci iných medzinárodných projektov.
Publikáciu uviedli do života tri spoluautorky a zástupkyne zapojených univerzít – Soňa Čeretková, Mette S. Andresen a Freyja Hreinsdóttir - zapálením sviečok prinášajúcim symbolicky nové svetlo poznania.
Ďalším kľúčovým výstupom projektu sú výsledky mapovania potenciálu našej univerzity pre medzinárodnú spoluprácu s oboma partnerskými univerzitami na základe komparácie študijných programov a oblastí výskumu. Okrem spolupráce s týmito univerzitami v rámci programu Erasmus+ (mobilita študentov a pracovníkov), ktorá sa už začala pomaly rozvíjať, boli prediskutované aj ďalšie potenciálne formy spolupráce od spoločného riešenia edukačných a vedeckých projektov až po organizáciu spoločných konferencií, seminárov, workshopov a letnej školy, prípadne jazykových kurzov.
Súčasťou záverečného stretnutia partnerov projektu boli aj prezentácie doktoranda z University of Iceland Branislava Bédiho, absolventa Filozofickej fakulty UKF v Nitre, ktorý vystúpil so zaujímavými prednáškami pre študentov Filozofickej a Pedagogickej fakulty UKF v Nitre spojenými s diskusiou s prítomnými študentmi ohľadom života a štúdia na Islande.
Veríme, že partnerstvo medzi našimi troma univerzitami bude pokračovať i prostredníctvom ďalších foriem spolupráce a že pozitívne výsledky projektu prispejú k posilneniu medziinštitucionálnej spolupráce a ku skvalitneniu vzdelávania na našich troch univerzitách.
Fotogalérie:
Autor článku: Ing. Katarína Butorová, PhD.
Autor fotografií: Lubo Balko
Autor videoreportáže: Moja Nitra