Svätojakubská cesta v umení a cestovnom ruchu

Cieľom konferencie s názvom Svätojakubská cesta v umení a cestovnom ruchu bolo poukázať – na medzinárodnej úrovni – na význam mesta Nitry a Slovenska v kontexte tzv. svätojakubskej cesty ako najvýznamnejšej pútnickej cesty na Západe, a to v snahe nechať vystúpiť samotnú podstatu putovania, ktorá už celé stáročia oslovuje veriacich i neveriacich z rozličných kútov sveta, usilujúcich sa hľadať odpovede na potreby vlastného vnútra. Medzinárodná konferencia bola súčasťou sa Týždňa vedy a techniky na Slovensku a uskutočnila sa v dňoch 9. a 10. novembra 2016 na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Jej hlavnými organizátormi boli Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr (ďalej ÚSJK) a Katedra cestovného ruchu (ďalej KCR) FSŠ UKF v Nitre, Fórum Jakubskej cesty a Mesto Nitra.
Konferencie sa zúčastnili prednášajúci a hostia z viacerých oblastí vedeckého, kultúrneho i spoločenského života zo Slovenska a ďalších ôsmich krajín Európy (Maďarsko, Poľsko, Česko, Rakúsko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Švajčiarsko). Ich jednotlivé príspevky vychádzali nielen z osobných skúseností spojených s absolvovaním samotnej Camino de Santiago, ale aj s angažovaním sa do organizácie a propagácie pútnictva v nadnárodnom meradle. Na záver prednáškového bloku odznela veľmi zaujímavá informácia, týkajúca sa Svätého roka. Keď v roku pripadne dátum 25. júla na nedeľu, ten rok vyhlasuje katedrála v Santiagu Svätý rok. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1126 na podnet pápeža Calixta II. Najbližší Svätý rok bude v roku 2021.
Súčasťou konferencie bola i vernisáž výstavy v KC ZOBOR pod názvom Cesta – putovanie po Jakubskej ceste do Compostely ako moste národov Európy (3 333 km). Úžasnými piesňami – modlitbami v rôznych jazykoch spríjemnila vernisáž Jana Orlická s klavírnym sprievodom Petra Jankecha. Kurátorkou výstavy a zároveň garantkou výtvarnej sekcie bola PaedDr. Eva Lehoťáková, PhD., pričom vystavované fotografie z rôznych regiónov Európy boli zachytené na svätojakubskej ceste do Santiaga de Compostela objektívom Jána Knapíka a Gerharda Weaga. Výstava je sprístupnená širokej verejnosti do 21. novembra 2016.
Vo štvrtok ráno nasledovalo požehnanie pútnického bodu Jakubskej cesty Nitra – Zobor.
Konferencia i výstava dala svojím interdisciplinárnym zameraním súčasnému človeku nielen podnet uvažovať o sebe samom a o vzťahoch, ktoré v spoločnosti buduje, ale odhaľovala aj krásu ako dôležitú duchovnú a estetickú kategóriu spoločenského, kultúrneho či duchovného života. Túto úlohu v rámci konferencie na seba prebrali spomenuté sekcie zamerané na reflexiu umenia inšpirovaného motívom svätojakubskej cesty v národnom i nadnárodnom kontexte a vo veľkej miere aj sekcia cestovného ruchu, ktorá predstavila svätojakubskú cestu ako produkt kultúrneho a náboženského cestovného ruchu, pričom sa pokúsila poukázať na diverzitu kultúrneho dedičstva a význam kultúrnych trás Rady Európy v kontexte rozvoja kultúrneho cestovného ruchu.
Autori článku: Ján Gallik, Lucia Hrubalová, Dominika Tekeliová, Lenka Tkáč-Zabáková, Hanka Guzmická
Autori fotografií: Andráš Kelemen, Lucia Hrubalová, Gerhard Weag, Milan Šajgalík
Editor článku: Jana Krajčovičová