Spoločne diskutovali kresťan, moslim a žid

Traja či štyria duchovní troch popredných svetových náboženstiev a moderátor cestujú po Slovensku a zhovárajú sa s tínedžermi – takto stručne by sa dala zhrnúť náplň workshopov s názvom Stretnú sa kresťan, moslim a žid. Stretnutia organizuje nezisková organizácia Fórum náboženstiev sveta Slovensko od roku 2017. Odvtedy prešli 25 stredných škôl a v utorok 19. februára 2019 zavítali aj na Katedru histórie Filozofickej fakulty, ktorá aktivitu zorganizovala z iniciatívy jej študentky.
Nič nie je tabu
Hlavnými hosťami nitrianskej diskusie boli evanjelický kňaz Ondrej Prostredník, moslimský imám Mohamad Safwan Hasna a rabín židovskej obce Misha Kapustin, diskusiu moderoval výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta Slovensko Mário Nicolini. „Počas asi 90-minútových posedení majú žiaci možnosť debatovať s predstaviteľmi troch abrahámskych náboženstiev a pýtať sa ich celkom otvorene úplne na čokoľvek,“ vysvetľuje zámer projektu jeho koordinátor Maroš Žofčin. „Dôležité je, že nič nie je tabu. Môžu sa pýtať, či Židia naozaj vládnu svetu, alebo či sa moslimovia tajne chystajú islamizovať Slovensko. Otázky súvisiace s terorizmom či postavením žien v islame sú na dennom poriadku.“
Stretnutia zvyčajne začínajú úvodnou diskusiou troch duchovných lídrov medzi sebou vedenú moderátorom. Keďže cieľom je čo najviac zapojiť študentov, gro programu je venované tomu, že si v skupinách pripravia otázky na hostí a tí im na ne postupne odpovedajú. Aby boli stretnutia zaujímavejšie, okrem osobnej skúsenosti s duchovnými je ich súčasťou ochutnávka moslimských a židovských jedál a ukážky ich hudby.
Predsudky podnecujú nenávisť
Podľa kňaza Ondreja Prostredníka sú diskusie „hlavne o tom, aby sme ukázali, že ľudia, ktorí sú rozmanití, vo svojich presvedčeniach a v zásadných otázkach svojho života, v náboženských otázkach, dokážu sedieť vedľa seba, že sa dokážu rozprávať o vážnych témach, že ten rozhovor môže byť nekonfliktný, že nevstupujeme do nejakých hádok, že vo veciach v ktorých máme nezhodu, vieme sa napriek tomu všetkému rozprávať a túto vec chceme ukázať čím viacerým ľudom. Myslíme si, že toto je cesta k tomu, aby sme odbúrali predsudky, ktoré v mnohom podnecujú ľudí k tomu, aby mali nejaké nenávistné pocity voči ľudom inej kultúry, iného náboženstva.“
Jeho slová potvrdzuje aj imám Mohamad Safwan Hasna: „Zmyslom týchto debát je predstaviť vlastnú vieru, vlastné myšlienky, ukázať to, že napriek našim odlišnostiam vieme spolu nažívať a byť si blízki.“ Je predsedom Islamskej nadácie na Slovensku, ktorá je mediálne veľmi aktívna. „Máme vlastný portál (www.islamonline.sk, pozn. red.), kde publikujeme rôzne články o moslimskom svete, moslimskej viere, o rôznych otázkach, ktoré nejako súvisia s moslimami,“ približuje Mohamad S. Hasna. „Sledujeme veľmi intenzívne domáce dianie, robíme prednášky na rôznych školách, chodia k nám do kultúrneho centra Córdoba študenti z vysokých škôl, vydávame časopis, prekladáme knihy, robíme kurzy pre deti, pre novinárov...“
„Človek musí byť schopný koexistovať s inými ľuďmi, ktorí nemajú vždy rovnaký názor ako on sám,“ podčiarkol dôležitosť medzináboženského dialógu rabín Misha Kapustin práve na portáli www.islamonline.sk. „Treba o tom rozprávať, učiť sa, mať nádej a robiť všetko pre to, aby ľudia mali lepšiu budúcnosť. Preto je dôležité pokračovať v tom, čo robili mnohí pred nami a myslím si, že tak budú konať aj ďalší.“
S organizáciou pomohla naša študentka
Na univerzitnú pôdu tento typ workshopu zavítal vďaka Bibiane Kleinovej, ktorá študuje históriu a náuku k občianstvu. „Témam ako náboženstvo sa nevyhnem, sama som chcela študovať teológiu, je to pre mňa veľmi zaujímavá veda,“ hovorí. Už počas strednej školy chodila na rôzne diskusie, besedy a workshopy, ktoré sa zaoberali od genetiky cez verejný priestor až po biznis. Neskôr vďaka organizácií LEAF spoznala množstvo mladých Slovákov, ktorí študujú po celom svete. „Mojou mentorkou v programe Talentguide bolo dievča, ktoré vyštudovalo Cambridge (pozdravujem Katku), vždy, keď som sa stretla so študentmi, ktorí študovali mimo, pýtala som sa, čo je iné na ich univerzitách,“ približuje Bibiana svoj zámer. „Jedným z atribútov boli práve aj polemické diskusie, ale aj krúžky na školách s rôznymi zaujímavými ľuďmi. Po minulom semestri, kedy som absolvovala predmet základy náboženstva, som oslovila Dr. Jirkala s touto iniciatívou a bol potešený. K projektu som sa dostala cez známeho Martina Kováča, starorímskeho kňaza, ktorý je súčasťou tohto projektu, a tak som ho oslovila a on ma ďalej prepojil. Som veľmi rada, že katedra histórie bola ústretová a za pomoc ďakujem aj Dr. Jirkalovi.“
Chce učiť zvedavé deti
Bibiána verí, že bude učiť zvedavé deti, ktoré budú chcieť vedieť viac. Podľa jej slov „žijeme taktiež v dobe, kedy sa multikulturalizmus stáva bežnou súčasťou nášho života, k tomu patria aj zaujímavé dezinterpretácie, ale aj mýty, ktoré sa viažu k náboženstvám. Preto si myslím, že nie je lepšie počuť interpretácie náboženstva, keď o tom hovoria kňaz, rabín a imám, aj vďaka nim môžeme porozumieť lepšie tomu, čo budeme učiť, a, samozrejme, budeme vybavení presvedčivými argumentami, ako to v tých náboženstvách vlastne je.“
Nemali vyslovene zlú skúsenosť
Počas takmer dvoch rokov, odkedy Fórum náboženstiev sveta Slovensko organizuje tieto výjazdy, stretli sa s najrôznejšími typmi žiakov od zarytých islamofóbov či konšpirátorov cez presvedčených liberálov, praktizujúcich veriacich až po takých, ktorí sa doposiaľ o tieto témy absolútne nezaujímali a o iných náboženstvách nemali prakticky žiadne informácie. „Nemali sme zatiaľ vyslovene zlú skúsenosť,“ hodnotí koordinátor projektu Maroš Žofčin. „I negatívne naladení žiaci boli v konečnom dôsledku radi, keď im boli niektoré témy vysvetlené priamo duchovným daného náboženstva.“
Text a foto: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií