L3-banner-media

Občas nečas úspešný v Štúrovom pere

Mimoriadny úspech zaznamenala naša univerzita na jubilejnom 25. ročníku celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2019. Na základe verdiktu poroty získala tri cenné umiestnenia v dvoch kategóriách.
V kategórii vysokoškolských časopisov spomedzi ôsmich periodík 2. cenu a finančnú prémiu získal Občas nečas, časopis Študentského parlamentu UKF, ktorý vychádza už vyše 20 rokov. Ako porotcovia uviedli, ocenili najmä dlhodobo vysoký štandard periodika, rozmanitosť tém i žánrov, trefné fejtóny, praktické informácie pre študentov či náznaky investigatívnej žurnalistiky.
V kategórii novinárskych príspevkov vysokoškolákov s takmer 50 súťažnými prácami si hneď dve ocenenia odniesli študenti UKF. Cenu Literárneho fondu a 1. miesto s finančnou prémiou získal študent žurnalistiky na FF UKF Matej Ondrišek – podľa slov poroty za zaujímavé spracovanie rozhovorov so športovcami nielen o športových témach, za citlivé vedenie rozhovorov do hĺbky a otváranie kontroverzných tém. Za kvalitné a pestré spracovanie celospoločenských tém, ako je extrémizmus, starostlivosť o seniorov či pôsobenie komunistov v komunálnej sfére si Cenu Literárneho fondu a 2. miesto s finančnou prémiou odniesla študentka žurnalistiky FF UKF Monika Radošovská.
Oceneným srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie zaujímavé príspevky z ich pera nielen v našom študentskom Občase nečase.
štúrovo pero
Snažia sa udržať vysokú kvalitu
Jana Sedláková, šéfredaktorka tohto periodika, sa z ocenenia veľmi teší. Pre ňu osobne je to obrovský úspech, pretože šéfredaktorkou je len od tohto akademického roka. V podstate to bola a stále je pre ňu výzva, či dokáže udržať takú vysokú úroveň časopisu, akú nastavili jej predchodcovia.
„V posledných rokoch sme v celoslovenskej súťaži Štúrovo pero pravidelne obsadzovali prvé tri mesta, preto som veľmi rada, že sa nám to opäť podarilo. Myslím si, že je to v prvom rade tým, že sa snažíme hľadať kvalitné témy aj mimo školstva, robíme rozhovory so zaujímavými ľuďmi, a ako uviedla porota, ocenila v našom časopise aj náznaky investigatívnej žurnalistiky a dobrú rubriku fejtónov,“ hovorí Jana Sedláková zo Šale, študentka 3. ročníka žurnalistiky na FF UKF.
„V rámci skvalitnenia obsahu Občasu nečasu sa ďalej budeme snažiť udržať aktuálny vysoký štandard, a keďže druhý rok po sebe sme sa neumiestnili ako webový portál, je pre nás veľkou výzvou popracovať na kvalite webu, aby sme možno o rok bodovali aj v tejto kategórii súťaže.“
Netreba pochybovať o tom, že písanie je Jankinou azda najväčšou záľubou. Popri článkoch do Občasu nečasu a jeho šéfovaní stíha robiť aj pre tri iné portály, kde pracuje ako editorka a autorka článkov so spravodajskou, športovou a lifestylovou tematikou. Hoci je dosť vyťažená, nájde si čas aj na ďalšie koníčky. Vraj veľmi rada pečie a chodí si zacvičiť do posilňovne. „Už si z toho v redakcii robia žarty, že im často donesiem ochutnať z toho, čo som napiekla. Čo sa mi vydarí, prinesiem aj viackrát, väčšinou sa potešia sladkým koláčikom,“ pousmiala sa Janka.
V budúcnosti sama seba vidí ako novinárku, hovorí, že sa v žurnalistike našla. „Možno to bude športová novinárčina, ale nebránim sa ničomu,“ dodala.
Otvára kontroverznejšie témy
Matej Ondrišek zo Šurian je piatakom na Katedre žurnalistiky FF UKF. V redakcii Občasu nečasu pracoval od prvého ročníka, od tretieho sa stal zástupcom šéfredaktorky. Do konca akademického roka 2017/2018 bol súčasťou vedenia, potom študentský časopis zverili do rúk súčasnej šéfredaktorke a jej zástupcom, článkami však prispieval aj počas tohto akademického roka.
Ocenenie v súťaži Štúrovo pero získal za novinárske články, ktoré napísal do iných médií než Občas nečas. Porotcov oslovil sériou rozhovorov so športovcami pre Denník N, ktoré sa týkali aj iných než športových tém. „Otvárali kontroverznejšie témy, ktoré potenciálne oslovovali širšie publikum – napríklad bulímia, doping či zaradenie športovca do bežného života po kariére. Práve toto a citlivé kladenie otázok porota ocenila,“ myslí si Matej.
„Konkrétne išlo o rozhovory s bývalým džudistom a olympijským medailistom Jozefom Krnáčom, bývalou krasokorčuliarkou Oľgou Beständig a stále aktívnym kladivárom Marcelom Lomnickým.“
Ako Matej vraví, práca v Občase nečase mu od začiatkov pomáhala zlepšovať sa. Vďaka starším a skúsenejším študentom sa naučil všetko, čo sa týka písania. „Bavila ma možnosť kolektívne sa podieľať na niečom, čo bolo užitočné pre ostatných študentov. Pocit, keď sme mali po ťažkej práci hotové číslo, patril pre mňa k najkrajším počas celého štúdia. Keď sme vlani s Občasom vyhrali Zlaté Štúrovo pero, bol to asi úplne najkrajší zážitok,“ spomína náš študent.
V súčasnosti už píše články viac-menej iba pre Denník N a do Občasu nečasu príležitostne, ak mu to dovolí čas. Vo voľných chvíľach relaxuje pri cyklistike, literatúre či varení. Po skončení školy chce zostať „pri remesle“. „Samozrejme, plánujem sa venovať žurnalistike a naďalej robiť to, čo ma baví,“ dodal Matej.
štúrovo pero ocenení študenti
Ocenení Monika Radošovská a Matej Ondrišek. FOTO: archív ocenených
Bez servítky a priamo v teréne
Monika Radošovská z Rumanovej je tiež piatačkou na katedre žurnalistiky, je Matejovou spolužiačkou. V redakcii Občasu nečasu pôsobila v treťom a štvrtom ročníku.
„Do súťaže som poslala reportáž s názvom ´Dedina, ktorej šéfuje nominant komunistov. Krčmu, obchod ani vodovod tu nenájdete´. Išlo o zmapovanie situácie v obci Ratkovská Suchá v Rimavskosobotskom okrese, ktorá má len okolo 40 obyvateľov a roky je na jej čele nominant komunistov,“ hovorí Monika.
„Ďalšie dva príspevky boli rozhovory  jeden so speváčkou Janou Kirschner s názvom ´Keby naši dedovia videli, čo sa dnes deje, nakopali by nás do zadku´ o spoločenskej situácii po vražde Jána Kuciaka, v druhom rozhovore s názvom ´Keby sme hovorili so seniormi, nemali by sme v parlamente extrémistov ani Smer´ som sa o témach staroby rozprávala s Táňou Sedlákovou, ktorá sa venuje medzigeneračnému dialógu. Všetky príspevky boli publikované na portáli Aktuality.sk.“
Ako Monika vraví, porota na jej článkoch ocenila kvalitné a pestré spracovanie celospoločenských tém a myslí si, že zavážiť mohlo aj to, že sa týmto témam venovala bez servítky a priamo v teréne.
Občas nečas je jej srdcovou záležitosťou, ku ktorej sa dostala cez priateľov. Partia ľudí, ktorá sa tu stretla, jej veľmi vyhovovala. „Redakcia študentského časopisu bola priestorom, kde som sa mohla realizovať a zdokonaľovať v tom, čo robím najradšej  v písaní,“ konštatuje naša študentka.
„Myslím si, že čas, ktorý som strávila prácou pre Občas, bol veľmi zmysluplný a posunul ma ďalej. Práci v redakcii sa venujem už len okrajovo. Jednou nohou som už vonku zo školy a myslím si, že je správne dať priestor mladším.“
Jej najväčšími koníčkami bolo odjakživa písanie, čítanie, sledovanie médií a spoločenského diania. V poslednej dobe aj veľmi rada cestuje. „Myslím si, že popri mojom štúdiu nebolo veľmi ťažké stíhať záľuby, brigády aj Občas nečas. Je to o tom, aké má človek priority a čo ho naozaj baví.“
Momentálne sa novinárčine venuje profesionálne v rámci redakcie portálu Aktuality.sk, kde pôsobí ako editorka a redaktorka, a sústredí sa na to, aby sa stále zlepšovala.
dod občas nečas
Na snímke zľava grafička Viktória Záčeková, zástupca šéfredaktorky Denis Ruščák, šéfredaktorka Jana Sedláková a zástupkyňa šéfredaktorky a PR manažérka Alexandra Bednárová. FOTO: archív O. N.
Čo je Štúrovo pero
Štúrovo pero je celoslovenská novinárska súťaž stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorá vznikla zlúčením dvoch projektov v roku 1993. Pri obnovení pôvodnej koncepcie zakladateľ Štúrovho Zvolena Ján Mieroslav Pinka vychádzal z toho, že Ľudovít Štúr bol nielen výborný rečník, ale aj literát a novinár, preto bol Štúrov Zvolen rozšírený aj o celoslovenskú súťaž mladých žurnalistov Štúrovo pero. Druhým projektom bola Súťaž stredoškolských časopisov, ktorá vznikla v roku 1991 na pôde Slovenského syndikátu novinárov a Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú zakladali novinár Pavol Vitko a vysokoškolskí učitelia žurnalistiky profesor Andrej Tušer a docent Ján Sand. Po prvých ročníkoch našli tieto dva projekty spoločnú reč.
Od roku 1994 súťaž organizuje Krajská knižnica Ľudovíta Štúra a úspešne koordinuje spoločný projekt Štúrovo pero. Vďaka finančnej, odbornej a organizačnej pomoci všetkých partnerov sa súťaž stala najprestížnejším podujatím pre stredoškolákov a vysokoškolákov v oblasti žurnalistiky na Slovensku.
V Štúrovom pere každoročne možno súťažiť v 5 kategóriách  stredoškolské časopisy, vysokoškolské časopisy, novinárske príspevky stredoškolákov, novinárske príspevky vysokoškolákov a elektronické magazíny.
Počas 24 ročníkov sa do súťaže zapojilo viac ako 10 000 študentov a vyše 1 300 školských časopisov.
Text: Ing. Jana Černáková, R  Oddelenie médií

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo