Na našej univerzite prednášal prof. Tarasti

V Sieni Konštantína Filozofa UKF 13. novembra 2019 prednášal vzácny hosť, významný fínsky semiotik a muzikológ prof. Eero Tarasti (University of Helsinki). Jedna z najvýraznejších osobností svetovej semiotiky prelomu 20. a 21. storočia je dlhoročným predsedom svetovej organizácie International Association for Semiotic Studies (v rokoch 2004 – 2014) a International Semiotics Institute (ISI), ako aj iniciátorom a vedúcim medzinárodnej vedeckej platformy Musical Signification Project. V rámci vedeckého cyklu Interdisciplinárne dialógy Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (FF UKF) v Nitre predniesol prednášku s témou From Postcolonial Analysis to a Theory of Resistance – Social Aspects of Existential Semiotics.
Lecture in NR Tarasti 2019
Cez prizmu príbehu vlastného odborného rozvoja – počas ktorého sa osobne poznal, alebo spolupracoval, s mnohými významnými osobnosťami, akými boli A. J. Greimas, C. Lévi-Strauss, R. Barthes, J. Lotman či T. Sebeok, J. Kristeva a U. Eco – predostrel v úvode prednášky svoje chápanie troch fáz vývoja semiotiky od 60. rokov 20. storočia. Prvú fázu spája s etablovaním metód štrukturálnej antropológie, druhú s Parížskou školou semiotiky a tretiu fázu s objavovaním princípov existenciálnej semiotiky na prelome 20. a 21. storočia, ktorej je E. Tarasti jedným z hlavných predstaviteľov. Predovšetkým však prezentoval vlastné teórie týkajúce sa vzťahu Dasein – transcendencia a tzv. zemického modelu vedomia Moi/Soi. V závere vystúpenia venoval pozornosť aj otázkam súčasnej semiokrízy a rezistencie s poukazom na neudržateľnosť a škodlivosť (post)koloniálnej ideológie v súčasnom humanistickom diskurze.
Lecture in NR Tarasti
Tarasti ako priamy svedok i hýbateľ novodobých dejín semiotiky svojou prednáškou, ktorá sa uskutočnila aj v rámci riešenia vedeckého projektu VEGA 1/0282/18 Charakter a vývoj nezávislej kultúry a umenia na Slovensku po roku 1989 (v oblasti filozoficko-kulturologického vymedzenia a reflexie pojmov nezávislosti, vzdoru a rezistencie v súčasnej kultúre a umení), demonštroval relevanciu tejto vednej disciplíny v aktuálnych, často neprehľadných spoločenských reáliách. Práve semiotika existenciálneho vidu je podľa neho v dnešnom svete ideológie simulakier, digitálnej produkcie informačného smogu a marketingovej manipulácie potrebná viac než kedykoľvek predtým.
Lecture in NR Tarasti Maximová Fujak 2019
Spoločenský program nitrianskej návštevy prof. Eera Tarastiho pozostával viacerých podujatí. V rámci cyklu Galéria hudby sa zúčastnil koncertu prominentného belgického kvinteta Hef Collectief (12. novembra) v Koncertnej sieni Župného domu v Nitre. Zoznámil aj s pamätihodnosťami Nitrianskeho hradu a po svojej prednáške 13. novembra sa stretol aj s dekankou Filozofickej fakulty UKF doc. Jarmilou Maximovou, PhD., ktorá má záštitu nad spomínaným cyklom Interdisciplinárne dialógy FF UKF. Večer toho istého dňa sa prof. Tarasti v sále Ponitrianskeho múzea v Nitre zúčastnil aj komorného koncertu s názvom Od nepamäti, ktorý na jeho počesť usporiadala Katedra kulturológie FF UKF v spolupráci s týmto múzeom a Nitrianskym samosprávnym krajom. Hudbu z územia Slovenska v rozpätí od stredoveku po súčasnosť interpretovali hudobníci súboru Musicantica Slovaca, klaviristka Martina Janegová, gitarista Ondrej Veselý a experimentálne duo Hyp(ia)nosis. V múzeu si prof. Tarasti zároveň pozrel aj expozíciu archeologickej Klenotnice.
prof. Tarasti
Text: prof. Július Fujak, FF – Katedra kulturológie
Foto: Mgr. Peter Horváth, FF – dekanát, doc. Miroslav Ballay, FF – Katedra kulturológie