L3-banner-media

Naša študentka drží tri slovenské rekordy

O predošlých úspechoch bežkyne Emmy Zapletalovej sme už informovali. Forma študentky učiteľstva telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry momentálne stále stúpa. Aj napriek posunutému začiatku sezóny a obmedzenej príprave, ktoré spôsobil koronavírus, sa Emme darí v každom štarte zlepšovať svoj osobný rekord. Po dvojnásobnom vylepšení slovenského rekordu v kategórii do 23 rokov na 400 m cez prekážky sa jej prvýkrát podarilo pokoriť aj seniorský rekord. Výkonom 56,19 zlepšila ten doterajší o 6 desatín sekundy.
Ôsma na svete, tretia v Európe
Emma sa tak stala držiteľkou už tretieho slovenského rekordu na 400 m cez prekážky – juniorský (57,22), do 23 rokov a seniorský (56,19). Posledným výkonom z mítingu Budapest Open, ktorý sa konal 1. – 2. augusta 2020, sa zaradila na 8. miesto svetových tabuliek, v európskych jej patrí tretia priečka. Čas 56,19 stačil pred štyrmi rokmi dokonca na olympijský limit.
Priebeh pretekov v Budapešti pritom spočiatku nenaznačoval taký kvalitný výkon. „Po siedmej prekážke zle zašliapla a obával som sa, či vôbec dobehne do cieľa. S desiatou prekážkou mala tiež problémy, kvôli ktorým stratila nejaké stotinky,“ prezradil Emmin tréner Peter Žňava. „Aj na základe týchto chybičiek môžeme od Emmy v najbližšom období očakávať ešte lepšie časy.“
Emma Peter Budapest
Treba sa správne nastaviť
Aktuálne výkony sú pre Emmu akousi odmenou po nepriaznivom období, kedy ju potrápilo zdravie a neskôr prišla pandémia. V čom vidí prameň svojho úspechu? „Príprava sa mi vydarila na jednotku aj napriek koronakrízovým opatreniam. Polepšila som sa v tréningoch v oblasti špeciálnej vytrvalosti a nabehala som viac objemu. Po minulom roku som bola naozaj veľmi dobre pozitívne nastavená a tešila som sa na sezónu aj napriek tomu, že sa zrušili vrcholné podujatia. Bola som ´hladná´ za úspechmi a hlavne som si chcela vynahradiť nešťastný minulý rok,“ prezradila mladá atlétka.
Úspech športovca nie je len v jeho fyzickej príprave, ale aj mentálnej. Hlavu treba na preteky a patričné výkony nastavovať dlhodobo a postupne. Čo v tejto oblasti pomáha Emme? „Mentálne nastavenie športovca hrá vo výkone veľkú rolu, preto tomu venujem veľkú pozornosť. Pracujem s mojím mentálnym športovým koučom Petrom Kuračkom a taktiež mi v tom pomáha moja fyzio Lenka Skaličanová. Rada tiež čítam knihy o rozvoji mentálneho tréningu. Mám už svoje zaužívané rituály, ktoré mi pomáhajú správne sa nastaviť, ako napríklad dýchacie a vizualizačné cvičenia.“
Emma Budapest
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: archív Petra Žňavu
Uverejnené: 3. 8. 2020

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo