Aktuálna téma klimatických zmien zaujala

Nedávno sme písali o tom, že tradičné Študentské dni nitrianskych univerzít (ŠDNU) sa tento rok, ako mnohé iné podujatia, presunuli do online priestoru. Niektoré obľúbené akcie sa síce neuskutočnia, no aktuálna situácia dala organizátorom priestor na prípravu nových podujatí. Tí neváhali a ŠDNU 2020 odštartovali týždňom diskusií na naliehavú tému – klíma a klimatické zmeny.
Osveta od odborníkov aj známych tvárí
Od 16. do 19. novembra sa v rámci podujatia Študenti klíme na instagramovom účte Študentského parlamentu UKF (ŠP) konali diskusie s odborníkmi, ktoré moderovala bývalá predsedníčka ŠP Mgr. Viktória Kyselová. Virtuálne sa do nich zapojili tisíce sledovateľov – nielen študenti nitrianskych vysokých, ale aj stredných škôl, a v podstate ktokoľvek, koho daná téma zaujíma. O svoje postrehy, názory a tipy pre ohľaduplnejší život k planéte sa podelili odborníci z univerzitného prostredia i mediálne známe tváre.
Pôvodne chceli organizátori počas ŠDNU priniesť študentom a verejnosti zaujímavé diskusie na rôzne témy. Natoľko sa však chytili témy klimatických zmien, že sa rozhodli venovať jej celý týždeň. „Klíma je aktuálna téma a treba o nej zvýšiť povedomie aj medzi študentmi. Asi nie je študent, ktorý by o klimatických zmenách nepočul, no treba o tom hovoriť čo najviac a každé pripomenutie sa počíta,“ priblížila výber predsedníčka Študentského parlamentu UKF Bc. Lucia Spodniaková.
Motto diskusií: Byť ohľaduplnejší k našej planéte
V pondelok 16. novembra začalo podujatie Študenti klíme diskusiou s „greenfluencerom“ Michalom Sabom. Porozprával o iniciatíve Klíma ťa potrebuje, ktorá sa stala najväčšou online podpisovou akciou v slovenskej histórii, ale aj o zbieraní odpadkov v prírode, ktoré je pre neho akousi „čističkou“ hlavy. Pridal tiež konkrétne tipy na bezobalový a k planéte šetrnejší život, ktoré sám praktizuje.
studenti klime Sabo  studenti klime Mederly Toth Horak
Utorková diskusia patrila klimatickým zmenám a dôsledkom ľudskej činnosti z politického a vedného hľadiska. O svoje poznatky sa podelili doc. RNDr. Peter Mederly, PhD., z Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF, doc. Ing. Ján Horák, PhD., z Katedry biometeorológie a hydrológie Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU a Ing. Attila Tóth, PhD., z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU.
V stredu bol hosťom Viktor Vincze – známa osobnosť televíznej obrazovky zapálená pre pomoc našej planéte a upozorňovanie na alarmujúci stav, ktorý tu máme. Viktor dlhodobo, najmä prostredníctvom svojho instagramového účtu, otvára oči tisíckam ľudí a aj v diskusii počas týždňa Študenti klíme porozprával o svojich tipoch, vďaka ktorým je možné žiť ohľaduplnejšie k našej planéte, pričom sa dotkol tém udržateľná móda, separovanie, nakupovanie lokálnych výrobkov či ekologickejšia doprava.
Štvrtok patril dvom aktívnym študentkám Bc. Diane Bubancovej z UKF a Bc. Zuzane Špuntovej z SPU. Dievčatá porozprávali o tom, ako sa dostali k separovaniu a čo ich viedlo k obmedzeniu obalov a šetrnejšiemu životu k prírode. Podelili sa o svoje know-how a priniesli množstvo skvelých tipov, vďaka ktorým môžete k zmierneniu klimatickej krízy prispieť aj vy.
studenti klime Vincze  studenti klime Diana Zuzana
Postupne k lepšiemu zajtrajšku
Diskusie sú uložené na instagramovom účte Študentského parlamentu a do dnešného dňa (22. 11. 2020 – pozn. autora) si ich pozrelo vyše 2400 ľudí. Aj samotní študenti oceňujú iniciatívu Študentského parlamentu a najmä výber jednej z najaktuálnejších tém dnešnej doby. „Myslím si, že to bolo to najlepšie, čo vám mohlo napadnúť. Hlavne k téme, ktorá zaujíma veľa ľudí a treba ju riešiť. Veľa sa povysvetľovalo, padli názory z každej strany. Pokojne by som to robievala aj počas prezenčného vzdelávania, keďže dnes je každý online,“ prezradila po diskusiách študentka Radka.
Aj ciele a očakávania organizátorov boli naplnené. Vďaka diskusiám predsa ponúkli rôzne pohľady na tému udržateľnosti a urgencie riešenia klimatických zmien. Priniesli mnoho tipov a rád, ktoré do svojho života môže zaviesť každý. A čo je dôležité, aj jedna zmena k lepšiemu pomôže. Nejde predsa o to, robiť všetko a na 100 %. Stačí s niečím, keď aj malým a postupne, začať.

Študentské dni nitrianskych univerzít 2020 však ešte zďaleka nekončia. Od pondelka 23. novembra je na programe Týždeň kvízov, v ktorom si môžete otestovať svoje vedomosti v rôznych oblastiach. Navyše, počas dvoch dní obohatia kvízy aj online koncerty kapiel Smola a Hrušky a Virvar. V prípade záujmu si nezabudnite pozrieť program Týždňa kvízov.
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: screenshoty z instagramového účtu Študentského parlamentu UKF