Oslávte Medzinárodný deň matematiky

Deň s dátumom 14. marec je už niekoľko rokov známy ako Medzinárodný deň matematiky alebo Svetový deň matematiky. Dátum sa v mnohých krajinách sveta píše v poradí mesiac, deň a predpokladáme, že číslo 3,14 si z učiva matematiky základnej školy pamätá každý jej úspešný absolvent. Ludolfovo číslo, alebo inak číslo π, fascinuje matematikov i laikov už viac ako dvetisíc rokov. Stačí si položiť jednu jednoduchú otázku (z mnohých iných jednoduchých otázok): Prečo pre všetky kružnice na našej planéte platí, že ak dĺžku kružnice vydelíme jej priemerom, výsledok je vždy to isté číslo, číslo 3,14?
Katedra matematiky FPV UKF v Nitre sa v marci 2021 pripája k medzinárodnej komunite matematikov a priaznivcov matematiky matematickou prechádzkou s názvom [MCM@home]πNitra. Prechádzku tvorí desať úloh o reálnych objektoch v meste Nitra i v okolí budov UKF. Vo všetkých úlohách je vo výpočte potrebné použiť Ludolfovo číslo. Prechádzku v týchto dňoch už úspešne absolvovalo viac ako 120 žiakov stredných škôl a študentov učiteľstva matematiky.
Počet matematických úloh o reálnych objektoch, vytvorených po celom svete, na portáli MathCityMap už presahuje číslo 20 000.
Matematické prechádzky sú výsledkom úspešného projektu Erasmus+ MoMaTrE, ktorý riešili pracovníci Katedry matematiky FPV UKF v Nitre pod vedením projektového tímu z Univerzity vo Frankfurte nad Mohanom. Správa o výsledkoch projektu je dostupná na portáli Európskej komisie.
Nielen tvorba stále nových matematických prechádzok, ale i aktívne zapojenie učiteľov matematiky z praxe, študentov učiteľstva matematiky a aj žiakov stredných škôl do práce s portálom potvrdzujú úspešnosť splnených cieľov projektu. Navyše, v novom projekte Erasmus+ ENSITE sa pripravujú prechádzky v krajinách EÚ, ktoré budú prepájať predmet matematika s prierezovou témou environmentálna výchova. I k tejto téme je už pripravená matematická prechádzka v Nitre: [MCM@home]Stromy okolo rieky Nitra.
Nech sa páči, pozývame na ktorúkoľvek matematickú prechádzku.
Viac informácií:
Text: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., FPV – Katedra matematiky