Úspešný debut na olympijských hrách

Emma Zapletalová je študentka učiteľstva telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry na Pedagogickej fakulte UKF, ktorá sa nedávno stala majsterkou Európy do 23 rokov v behu na 400 m prekážok. Jej sezóna pokračovala účasťou na najväčšom športovom podujatí – Olympijských hrách 2020 v Tokiu, kde sa jej podarilo postúpiť do semifinále a vybojovať si krásne 15. miesto.
Ako svoje preteky na olympiáde hodnotí, ale aj čo ju v najbližších dňoch čaká, nám Emma prezradila v krátkom rozhovore.
Emma OH Tokio  Emma OH
Emma, v prvom rade gratulujeme ku krásnemu umiestneniu. Na olympiádu ste šli s cieľom prebojovať sa do semifinále, čo sa aj podarilo. Umiestnenie okolo 16. miesta by ste s trénerom pred OH považovali za splnenie cieľa. Ako to vnímaš teraz, keď si to krásnym 15. miestom splnila, no čas v semifinále nebol jeden z tvojich najlepších v kariére?
Teší ma 15. miesto na mojej prvej olympiáde, avšak viem, že mi preteky na OH vôbec nevyšli. Mrzí ma aj to, že som nevyužila rýchly povrch a dobré podmienky pre zlepšenie si osobného rekordu aspoň v rozbehoch, keďže v semifinále neboli až také dobré podmienky. (Lialo ako z krhly – pozn. redakcie)
Aké to bolo, postaviť sa na štart so svetovou špičkou? Vnímala si prítomnosť napríklad Dalilah Muhammadovej v rozbehu alebo Sydney McLaughlinovej v semifinále nejak špeciálne? Motivovali ťa aj ony k tomu, aby si zo seba vydala to najlepšie?
Som vďačná, že som s nimi mohla stáť na štarte a pretekať. Predsa len sú to svetové rekordérky, či už súčasná, alebo bývalá, a pevne verím, že ich ešte ponaháňam 😊 Počas behu som ich ale vôbec neregistrovala, sústredila som sa na svoj beh.
Emma Zapletalova olympiada
Účasť na olympiáde bola pre teba novou skúsenosťou, dostala si sa určite do rôznych nových situácií, predsa len je aj tokijské podnebie iné ako u nás. Čo bolo pre teba najnáročnejšie?
Najnáročnejšie pre mňa bolo zvládnuť veľkú nervozitu, ktorú som mala pred rozbehmi. Tokijské podnebie mi nevadilo, keďže mám rada teplo a mala som aj dostatočný čas na aklimatizáciu, keďže sme mali vďaka Slovenskému atletickému zväzu možnosť absolvovať predolympijský kemp v Urajasu.
Vieme, že sezóna ti olympiádou nekončí. Aké preteky ťa čakajú v najbližšom čase?
Čakajú ma ešte preteky v rámci českej extraligy, finále atletickej ligy na Slovensku a možno aj nejaký míting, ak sa podarí 🙂
Na zhodnotenie Emminých výkonov, ale aj celkový dojem z Olympijských hier 2020 v Tokiu sme sa spýtali aj Emminho trénera, absolventa UKF, Petra Žňavu.
Peter Znava OH
Ako hodnotíš Emmin výkon v rozbehu a v semifinále? V podstate splnila presne to, čo ste si pred OH vytýčili ako cieľ.
Áno, dá sa povedať, že čo sa týka umiestnenia, splnili sme si cieľ. Trošku nás však mrzia výkony a chyby, ktoré Emma spravila počas oboch behov. Myslím si, že hlavne v rozbehoch mohla bežať lepšie. V semifinále to asi na ňu všetko doľahlo. Bolo toho na ňu počas posledných týždňov veľa. Na majstrovstvách Európy absolvovala tri behy, z ktorých sa dostávala približne týždeň, možno aj desať dní. Do toho aklimatizácia a časový posun – bolo to naozaj náročné.
Zúčastnil si sa aj predchádzajúcich olympijských hier v Riu de Janeiro. Osobne teda môžeš porovnať OH pred pandémiou a počas nej. Je to priepastný rozdiel, alebo ste sa tam aj napriek opatreniam stále ctili ako na najväčšom športovom podujatí na svete?
Určite to bol rozdiel. V Tokiu mi chýbali diváci, v Riu zas pohoda a organizácia. Pred piatimi rokmi boli hrozby teroristických útokov, takže všade stáli hliadky so samopalmi v rukách. Namiesto toho boli Japonci vyzbrojení úsmevmi. Boli veľmi ústretoví, príjemní a priateľskí za každých okolností. Bolo z nich cítiť pokoru k olympionikom i k sebe samým. Všetko majú zorganizované do najmenších detailov, a tak vyzerala aj olympiáda.
Ktorý moment bol pre teba počas týchto olympijských hier najúžasnejší?
Videl som svoju zverenku bežať v semifinále na OH a bez ohľadu na všetko je to v jej veku veľká vec. Okrem toho sme naživo videli dva fantastické svetové rekordy v našej disciplíne, i keď si nie som istý, či sa mám tešiť z toho, kam až sa táto disciplína výkonnostne posúva 😃

Vedeli ste, že...?
Emma Zapletalová a Peter Žňava neboli jediní atléti na olympiáde v Tokiu, ktorí študovali na UKF. V chôdzi na 50 km sa predstavil aj olympijský víťaz z Ria de Janeiro Matej Tóth, ktorý vo svojich posledných pretekoch kariéry skončil na krásnom 14. mieste. Štvoricu spätú so štúdiom na našej univerzite uzatvára tréner Mateja Tótha Matej Spišiak.
absolventi studentka UKF
Za rozhovory ďakuje Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora.
Foto: SOŠV/Ján Súkup, World Athletics, archív Petra Žňavu

Uverejnené: 6. augusta 2021