Katedra archeológie FF UKF v akcii

V letných mesiacoch júl a august (12. 7. – 6. 8.) tohto roku sa na známom hradisku v Jánovciach-Machalovciach v okrese Poprad, ktoré bolo v minulosti obývané keltským kmeňom Kotínov, uskutočnil prvý sondážny archeologický výskum. Hlavným realizátorom bolo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pod vedením Mgr. Márie Hudákovej. Na výskume intenzívne spolupracovala Katedra archeológie FF UKF v Nitre (Mgr. Dominik Repka, PhD., doc. Mgr. Mária Hajnalová, PhD., Mgr. Matej Styk, PhD.) aj za účasti jej študentov, ktorí tu vykonávali povinnú prax. Na výskumnom projekte participovalo aj Múzeum v Kežmarku (Mgr. Marta Kučerová) a spoločnosť Archeológia Spiš (Mgr. Matúš Hudák).
Časť výskumného tímu
V severozápadnej časti hradiska bola zachytená kultúrna vrstva a do skalného podložia vysekané kolové jamy, ktoré predstavovali pozostatok po drevenej stavbe s kolovou konštrukciou. Ďalšou skúmanou časťou bol severozápadný úsek valového opevnenia hradiska. Výskumom sa podarilo zistiť, že opevnenie bolo do veľkej miery tvorené prírodným skalným podložím. To bolo miestami upravené a vo vrchnej časti doplnené o hlinený násyp s drevenou konštrukciou. Na preskúmaných častiach hradiska boli doložené stopy po horení, ktoré možno pravdepodobne spájať s požiarom založeným počas útoku na hradisko v 1. storočí pred Kr. Nepriateľmi, ktorí zaútočili na hradisko, mohli byť Dáci alebo germánske kmene sídliace v tom čase v južnom Poľsku a na Morave.
Výkopové práce
Začisťovanie skalného podložia
Kresbová dokumentácia nálezových situácií
Fotenie nálezových situácií pomocou dronu
Počas výskumu sa podarilo nájsť početné archeologické nálezy, ktoré dokladajú rozmanitý život na hradisku v závere doby laténskej (1. storočie pred Kr.). Okrem fragmentov keramiky boli zistené súčasti odevu a šperky (spony, náramky, závesky, prsteň, sklené koráliky), zbrane (hroty šípov), pracovné nástroje (prasleny, ihly, kamenné brúsiky, vrták) či pre Kotínov typické strieborné mince s hrboľom. Výskumom sme zistili aj doklady staršieho osídlenia z obdobia eneolitu, konkrétne badenskej kultúry z prelomu 4. a 3. tisícročia pred Kr.
Základné spracovávanie archeologických nálezov
Výber archeologických nálezov