UKF súčasťou projektu Psota na Slovensku

Popri štandardnej výučbe formou prednášok, praktických seminárov či cvičení sa na Katedre etnológie a folkloristiky FF UKF počas semestra snažíme našim študentom a študentkám sprostredkovať témy, relevantné pre etnológiu a príbuzné vedné disciplíny, aj formou rozmanitých vzdelávacích aktivít, ktoré im umožnia nahliadnuť na rôzne spoločenské javy a fenomény z rôznych perspektív.
Psota na Slovensku je výnimočné podujatie, ktoré už od roku 2013 organizuje Divadlo Pôtoň – centrum umenia a kreativity Bátovce v spolupráci s ďalšími organizáciami, prevažne z mimovládneho sektora. Ide o vzdelávací projekt, ktorý sa zameriava na aktuálne spoločenské témy a prostredníctvom umenia kreuje kritické myslenie a občiansku identitu mladých ľudí – študentov a študentiek stredných škôl a univerzít. Od roku 2013 bolo zrealizovaných viacero vydaní na rozmanité témy. Aktuálnou témou tohto vzdelávacieho projektu v rokoch 2019 – 2020 – 2021, ktorého súčasťou je i Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF, je migrácia.
10jpg
V utorok 9. novembra 2021 sa študenti a študentky všetkých ročníkov našej katedry, na základe iniciatívy pedagogičky Mgr. Miriamy Bošelovej, PhD., zúčastnili spomínaného vzdelávacieho projektu Psota na Slovensku, ktorého nosnou témou bola migrácia, strach z inakosti, extrémizmus a radikalizácia mládeže. Vzhľadom na prebiehajúcu dištančnú formu výučby na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, aj toto vzdelávacie podujatie prebehlo online. Dramaturgia podujatia bola veľmi zaujímavo vyskladaná a pozostávala z divadelného predstavenia, besedy s teatrologičkou, živej knižnice, kreatívneho workshopu a odbornej diskusie.
Na úvod mali študenti a študentky možnosť pozrieť si výnimočnú oceňovanú divadelnú inscenáciu Americký cisár (premiéra v máji 2018; koprodukcia Divadla Pôtoň a Štúdia 12), vychádzajúcu z reportážnej knižnej predlohy Martina Pollacka – Americký cisár. Masový útek z Haliče – ktorá spracováva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia z východnej časti rakúsko-uhorskej monarchie a dokazuje, že tzv. utečenecká kríza nie je javom týkajúcim sa výhradne súčasnosti.
0jpg
Nadväzujúc na predstavenie prebiehala beseda s teatrologičkou, ktorá študentom a študentkám umožnila divadelnú inscenáciu Americký cisár hlbšie a detailnejšie rozanalyzovať a zamyslieť sa nad jej početnými rozmermi, významami a interpretáciami z viacerých možných perspektív. Nasledovala aktivita Zaži na vlastnej koži – živá knižnica, v rámci ktorej mali študenti a študentky možnosť zoznámiť a porozprávať sa so študentkou Ritou Khaleel pôvodom z Iraku, ktorá žije na Slovensku od roku 2015 a ktorá im sprostredkovala svoju vlastnú migračnú skúsenosť a reflexie života v novej krajine. Po živej knižnici prebiehal kreatívny literárny workshop s výbornými lektormi z organizácie Medziriadky – platforma mladej literatúry. Záverečná aktivita – odborná moderovaná diskusia na tému slovenskej i/emigrácie a jej rôznych historických i súčasných aspektov, umožnila uchopiť tému migrácie v celej jej komplexnosti. Naši študenti a študentky tak dostali príležitosť diskutovať s odborníkmi a odborníčkami, s ktorými nemajú možnosť sa bežne stretnúť – s významnou sociologičkou Elenou Gallovou Kriglerovou (CVEK – Centrum pre výskum etnicity a kultúry); so sociálnym terénnym pracovníkom s dlhodobou praxou – Petrom Devínskym (SHR – Slovenská humanitná rada), diskusiu moderoval ľudsko-právny aktivista Laco Oravec (Nadácia Milana Šimečku), ktorý sa téme ľudských a menšinových práv, multikulturalizmu a migrácii venuje už viac ako 15 rokov.
Aktívnejšou súčasťou projektu PSOTA NA SLOVENSKU 2019 – 2020 – 2021 je aj vedecko-pedagogická pracovníčka Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF, Mgr. Miriama Bošelová, PhD., ktorá pravidelne na projekte participuje ako hostka odborných diskusií.
Ďakujeme Divadlu Pôtoň – centrum umenia a kreativity Bátovce za perfektnú spoluprácu, tešíme sa na ich ďalšie aktivity a veríme, že podobných projektov bude na Slovensku pribúdať!
Text a foto: Mgr. Miriama Bošelová, PhD., FF – Katedra etnológie a folkloristiky

Uverejnené: 28. novembra 2021