Aby sa deti zaujímali o prírodu a jej ochranu

Zamestnanci Katedry pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Národného lesníckeho centra riešia projekt APVV-18-0484 – Lesná pedagogika a výchova k trvalo udržateľnému rozvoju v predprimárnej a primárnej edukácii, ktorého vedúcou riešiteľkou je doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD. Hlavným cieľom projektu je navrhnúť, realizovať a overiť metódy a formy vzdelávania, ktorými môžeme vyučovať lesnú pedagogiku v podmienkach predprimárneho a primárneho vzdelávania s dôrazom na témy, ktoré vyplývajú zo štátneho vzdelávacieho programu pre tieto stupne vzdelávania. Ďalším z cieľov je podporovať záujem o vzdelávanie detí predškolského veku a žiakov mladšieho školského veku o lesnom prostredí, prírode a potrebe ochrany životného prostredia, a súčasne tak u detí/žiakov rozvíjať prírodovednú gramotnosť prostredníctvom aktivizujúcich metód využívaných lesnými pedagógmi v prírodných podmienkach.
09
Prínosom projektu je plynulá inovácia pedagogicko-didaktických postupov prostredníctvom aktivít, pripravených lesným pedagógom, učiteľom, určených k rozvoju úrovne poznania detí/žiakov o životnom prostredí, ako aj k posilneniu výchovy k trvalo udržateľnému rozvoju.
Vďaka danému projektu bolo od roku 2020 realizovaných niekoľko inšpiratívnych podujatí pre učiteľov materských škôl, učiteľov primárneho vzdelávania, vychovávateľov školských klubov detí, lesných pedagógov, študentov pedagogickej fakulty. Uvádzame niektoré z nich:
  • vedecko-odborný seminár Lesná pedagogika v podmienkach materskej školy (Sninské rybníky, 24. – 25. september 2020),
  • vedecko-odborný seminár Lesná pedagogika v podmienkach primárneho a predprimárneho vzdelávania (Betliar, 9. – 10. september 2021),
  • medzinárodná konferencia 20 rokov lesnej pedagogiky na Slovensku (Zvolen, 23. – 24. september 2021),
  • vedecko-odborné webináre: Skúsenosti so spoluprácou s lesnými pedagógmi v podmienkach materskej školy; Programy lesnej pedagogiky v predprimárnom a primárnom vzdelávaní; LEGO robot vo vyučovaní náuky o prírode a udržateľnosti; Možnosti uplatnenia lesnej pedagogiky v práci vychovávateľa (online, 29. – 30. novembra 2021).
01
V dňoch 29. – 30. septembra 2022 sa uskutoční konferencia s medzinárodnou účasťou Učenie o lese a udržateľnosť vo výchove a vzdelávaní v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Program je určený pre učiteľov MŠ a ZŠ (1. stupeň), vychovávateľov ŠKD, akademikov, doktorandov, lesníkov a odbornú verejnosť. Ďalšie informácie nájdete v kalendári udalostí.
Text a foto: PaedDr. Simona Borisová, PhD., doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD., PF – Katedra pedagogiky

Uverejnené: 17. augusta 2022