Festival umení Konfrontácie 2022

Po dvoch rokoch, v rámci ktorých bola organizácia festivalu vzhľadom na protiepidemické opatrenia v súvislosti s vírusovým ochorením COVID-19 komplikovaná, sa s veľkou odozvou z radov poslucháčov a návštevníkov uskutočnilo podujatie s medzinárodnou účasťou pod záštitou doc. PaedDr. Gábora Pintesa, PhD., dekana PF UKF v Nitre, ktorý festival slávnostne otvoril s jeho riaditeľkou a dramaturgičkou Mgr. Alenou Čiernou, PhD. S festivalom je už tradične spätá výstava súčasného slovenského výtvarného umenia. Pod názvom INSIGHT/VHĽAD/BETEKINTÉS sa na nej predstavil Béla Ferdics. Vernisáž výstavy sa pod kuratelou Adriany Réckej uskutočnila v deň otvorenia festivalu 14. 11. 2022. Výber z tvorby Bélu Ferdicsa INSIGHT/VHĽAD/BETEKINTÉS bol záujemcom dostupný až do 9. 12. 2022. Deinštalácia sa uskutočnila 10. 12. 2022.
text2
Počas festivalu odznelo 5 večerných koncertov so začiatkom o 18.00 h, ktoré boli zaznamenané a v zostrihu online streamované prostredníctvom Západoslovenskej televízie (všetky koncerty boli vysielané v programe Západoslovenskej televízie v MAGIO, UPC, SWAN, VNet, Antik, Youtube). Pred každým koncertom bolo moderátorkou koncertov – Zuzanou Hubinskou – deklarované, že festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj. Zo všetkých koncertov bol súčasne uskutočnený videozáznam výlučne pre archívne potreby OZ Konfrontácie.
V pondelok podvečer (14. november) festival otvorilo virtuózne umenie komorného tria v zložení Zuzana Manera Bičšáková (klavír), Andrej Gál (violončelo) a Jozef Eliáš (klarinet). V podaní tohto ansámblu, ktorý je rezidenčným komorným súborom Rozhlasu a televízie Slovenska, zazneli diela svetových i slovenských autorov (Z. Kodály, E. Suchoň, R. Berger a L. van Beethoven). Už na tomto koncerte sme zaznamenali vysokú účasť – cca 150 – 160 priamych návštevníkov koncertu v koncertnej sieni Synagógy. Tento počet návštevníkov, resp. sledovateľov sa neskôr rozšíril o ďalších poslucháčov na kanáloch ZSTv.
text3
Nežný zvuk flauty za sprievodu klavíra rozozvučil priestory Synagógy v nasledujúci podvečer (15. november). Flautistka Katarína Turčinová a klaviristka Karin Remencová si pre svoje vystúpenie zvolili hĺbavé i hravé, zvukovo farebné i optimisticky ladené diela majstrov hudby 20. storočia (B. Bartók, J. Ibert, P. Hindemith, I. Zeljenka. E. von Dohnáyi, I. Bázlik).
Kto by dnes nepoznal hudbu argentínskeho inštrumentalistu a skladateľa Astora Piazzolu, ktorý do života uviedol tango nuevo s prvkami jazzu aj klasickej hudby. V stredu (16. november) jeho hudba ožila v brilantnej interpretácii dvoch gitaristov – Martina Krajča a Ondreja Veselého za spoluúčasti nemenej virtuózneho violončelistu Jozefa Luptáka. Okrem hudby A. Piazzolu zazneli na koncerte aj skladby C. Domenica, J. Luptáka. P. Sculthorpa, G. Kančeliho, V. Godára, A. C. Jobima a H. Villa-Lobosa. Vynikajúce interpretačné kreácie si u prítomného publika vyslúžili dlhotrvajúci aplauz, ktorý interpreti odmenili prídavkom a zahrali The Last Song od Clarice Assada.
text1
Vo štvrtok (17. november) sme sa prostredníctvom umenia flautistky/pikolistky Marcely Lechtovej a organistu Mareka Štrbáka pomyselne presunuli aj do starších historických období. Diela G. Ph. Telemann a J. S. Bacha zazneli na koncerte v konfrontácii s hudbou 20. storočia zo svetovej i domácej tvorby (A. Honegger, J. Grešák, H.-A. Stamm). Milovníkov flautového umenia určite potešilo obľúbené romantizujúce Concertino francúzskej autorky Cécile Chaminade, jedinej ženy-skladateľky na festivale. Prítomné publikum si opätovne od interpretov vyžiadalo prídavok, a tak sme sa všetci mohli započúvať do populárnej melódie Hansa-Andrého Stamma Spring Dance.
Záver festivalu patril nitrianskemu rodákovi a dnes už medzinárodne renomovanému huslistovi Jarolímovi Emmanuelovi Ružičkovi a vynikajúcej klaviristke Dane Šašinovej Satury, ktorí si pre návštevníkov festivalu zvolili dramaturgicky nesmierne náročný program. Popri dielach slovenských skladateľov E. Suchoňa (Sonáta As dur) a M. Schneidra-Trnavského (Duhopol, fantázia pre husle a klavír) na úvod koncertu zazneli aj dve ľúbivé romance od L. van Beethovena a A. Dvořáka. Bezprostredný prístup a komunikácia s publikom zo strany J. E. Ružičku si vyslúžili standing ovation prítomného publika a prídavok. Umelci na záver pridali málo známe a neprávom interpretmi obchádzané Romantické rondo od slovenského skladateľa a dirigenta Ľudovíta Rajtera.
Napriek počiatočným obavám, či si poslucháči klasickej hudby po dvoch rokoch „suchoty“ nájdu cestu do koncertných a výstavných priestorov nitrianskej Synagógy, možno konštatovať, že každý koncert (a to aj napriek štátnemu sviatku 17. 11. 2022) bol bohato navštívený (na každom koncerte sme zaznamenali cca 130 – 160 prítomných poslucháčov).

Text: Mgr. Alena Čierna, PhD., dramaturg a umelecký riaditeľ festivalu
Foto: doc. PhDr. Adriana Récka, PhD., PF – prodekanka