Erasmus+ spolupráca s Mongolskom

Internacionalizácia UKF v Nitre je jedným z jej hlavných cieľov, ktorý sa darí úspešne napĺňať prostredníctvom univerzitného projektu Erasmus+ KA107, do ktorého sa zapojila Fakulta prírodných vied a informatiky v odbore ekológia a environmentalistika.
Na pracovnom stretnutí bol prítomný dekan Fakulty prírodných vied a informatiky, prof. RNDr. Františej Petrovič, PhD., ďalej prof. Zuzana Krumpálová, PhD., a Ing. Regína Mišovičová, PhD. Na pracovné stretnutie boli prizvaní aj doktorandi Mgr. Terézia Slobodová a Mgr. Jakubom Melicherom (obaja z FPVaI).
V rámci zahraničnej delegácie UKF navštívili odborníci v oblasti Biological Sciences, prof. Davaa Lkhagvasuren, prof. Ravchig Samiya, prof. Ulykpan Aibek, Assoc. prof. Nergui Soninkhishig, Assoc. prof. Dashdondog Narangarvuu a PhD., a doktorand Lkhagvasuren Ankhbayar z National University of Mongolia, Ulaanbaatar.
Prorektorka Pavlíková privítala delegáciu, predstavila im komplexnú štruktúru UKF a program Erasmus+ KA107 (spolupráca s krajinami mimo EU). Dekan Petrovič následne podrobne informoval zahraničných partnerov o štruktúre a akademických aktivitách Fakulty prírodných vied a informatiky. Zahraniční partneri následne informovali o programovej a obsahovej náplni ich Erasmus+ mobilít na UKF. Na záver pracovného stretnutia prorektorka Pavlíková, ako Inštitucionálny Erasmus+ koordinátor, podpísala novú Erasmus+ 171 bilaterálnu dohodu (platnú pre roky 2022 – 2025) s touto partnerskou inštitúciou.
R Mong 01w
National University of Mongolia, Ulaanbaatar; School of Arts and Sciences je jednou z univerzít, na ktorú UKF v Nitre získala značný Erasmus+ (Výzva 2020) finančný grant na rozvoj medzinárodnej spolupráce s touto partnerskou univerzitou, a to na základe medzinárodných vedeckých výsledkov prof. RNDr. Zuzany Krumpálovej, PhD.
K významnému rozšíreniu spolupráce UKF v Nitre s Mongolskou štátnou univerzitou a naplneniu cieľov projektu prispeli v rámci Erasmus+ Training/Teaching Staff delegovaní pracovníci Fakulty prírodných vied a informatiky v oblasti Biological Sciences and Ecological Sciences: prof. RNDr. Zuzana Krumpálová, PhD., Ing. Regína Mišovičová, PhD. a doc. Henrich Grežo, PhD., spolu s dvomi doktorandmi: Mgr. Teréziou Slobodovou a Mgr. Jakubom Melicherom. Títo zamestnanci a študenti FPVaI na prelome mesiacov apríl/máj 2023 absolvovali Erasmus mobility v Ulaanbaatare.
Delegovaní pracovníci počas návštevy na Монгол Улсын Их Сургууль predniesli prednášky na témy:
  • Urban biology and ecology;
  • A cross-section of landscape ecological research topics at the Department of Ecology and Environmental sciences,
  • The importance of river floodplains in flood protection,
  • Application of approaches and methods of landscape planning in Slovakia (LANDEP methodology),
  • Diversity of agricultural landscape of Protected Area Cerová vrchovina and its ecosystem services,
  • Research on the diversity of higher plants in the alpine landscape as a platform for monitoring the consequences of climate change,
  • Svojimi prednáškami Teacher training in Slovakia and Traineeships Student mobility boli zaradení ako mimoriadni zahraniční prednášajúci v rámci ekologických a biologických vied počas semestrálnej výučby.
Súčasťou ich Erasmus+ mobility na National University of Mongolia, Ulaanbaatar; School of Arts and Sciences boli aj veľmi zaujímavé terénne práce, výskum a následne medzinárodný workshop na tému: Management design for areas with intensive grazing and a discussion on possible methods of assessing the interrelationship between the diversity of plant species, climate change and the decline of water in waterways.
R Mong 02w
Okrem vzájomnej spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdelávania trojica delegovaných reprezentantov UKF v Nitre rokovala s prorektorom Univerzity (Vice-president for research, National University of Mongolia – prof. Dr. B. Bayartogtokhom) o možnostiach a prienikoch ďalšej vzájomnej spolupráce medzi univerzitami na Slovensku a v Mongolsku s cieľom implementovať nové, inovatívne prvky do vzdelávania na domácej inštitúcii ako aj v rámci medzinárodnej publikačnej činnosti, ktorá významne prispeje k internacionalizácii oboch zúčastnených inštitúcií.
K rozširovaniu spolupráce s Mongolskou štátnou Univerzitou (Монгол Улсын Их Сургууль) by mala prispieť aj návšteva šiestich pracovníkov z oblasti Biological Sciences and Ecological Sciences na UKF v Nitre, ktorá by sa bude realizovať v tomto akademickom roku. V širšom ponímaní o vzniku a rozšírení spolupráce by mali prispieť aj výsledky rokovaní delegácie UKF v Nitre s prof. Davaa Lkhagvasuren, prof. Ravchig Samiya, prof. Ulykpan Aibek, Assoc. prof. Nergui Soninkhishig, Assoc. prof. Dashdondog Narangarvuu a PhD. študentom Lkhagvasuren Ankhbayar z National University of Mongolia, Ulaanbaatar.
Akademickým prínosom týchto Erasmus+ medzinárodných mobilít je významná internacionalizácia UKF v Nitre v súlade so Stratégiou internacionalizácie univerzity a partnerskej vysokej školy v Mongolsku, aplikovanie získaných poznatkov v rámci praxe v zahraničí s cieľom modernizovať obe inštitúcie, realizovať spoločný výskum a podieľať sa na spoločných publikáciách, rozvíjať pedagogické zručnosti účastníkov mobilít, ako aj prijať odborníkov zo zahraničia a ich odborné prednášky pre študentov a zamestnancov UKF.

Text a fotogaléria 2: prof. RNDr. Zuzana Krumpálová, PhD., FPVaI – Katedra ekológie a environmentalistiky
Fotogaléria 1: Lubo Balko, R – Oddeleni médií

Uverejnené: 8. júna 2023