V Aule UKF v Nitre vystúpi Václav Klaus

Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre sa stalo dobrou tradíciou, že pozýva významné osobnosti zo spoločenského, politického a kultúrneho života, kde majú možnosť prezentovať svoje odborné skúsenosti. Jednou z takýchto prednášok je aj pripravované podujatie s bývalým prezidentom Českej republiky prof. Ing. Václavom Klausom, CSc., Dr. h. c. mult. na tému „Má EU nějakou dobrou budoucnost?“, ktoré sa uskutoční v stredu 26. októbra 2016 o 10:00 v Aule UKF v Nitre.
Václav Klaus sa narodil sa na pražských Vinhohradech 19. júna 1941. Vysokoškolské vzdelanie získal na Vysokej škole ekonomickej. Ako vedecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV absolvoval vedeckú ašpirantúru a v roku 1968 dosiahol hodnosť kandidáta ekonomických vied. V roku 1970 musel z politických dôvodov opustiť začatú vedeckú dráhu a odišiel na dlhé roky pracovať do Štátnej banky československej. Odtiaľ sa koncom roka 1987 vrátil k akademickej činnosti do Prognostického ústavu ČSAV.
Ihneď po 17. novembri 1989 vstúpil do politiky. Príležitostne prednášal a publikoval a v roku 1991 na Karlovej Univerzite pôsobil ako docent v odbore ekonómia. V roku 1995 bol menovaný profesorom pre odbor financií na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Do vysokej politiky vstúpil v decembri 1989, kedy sa stal federálnym ministrom financií. V októbri  1991 bol menovaný podpredsedom vlády ČSFR. Na konci roku 1990 sa stal predsedom vtedy najsilnejšieho politického subjektu Občianskeho fóra. Po jeho zániku v apríli roku 1991 založil Občiansku demokratickú stranu, ktorej predsedom bol od počiatku až do decembra 2002. S touto stranou vyhral v júni 1992 parlamentné voľby a stal sa predsedom vlády Českej republiky. Po rozpade vládnej koalície podal v novembri 1997 demisiu. Po predčasných voľbách v roku 1998 sa stal na štvorročné volebné obdobie predsedom Poslaneckej snemovne.
Dňa 28. februára 2003 bol zvolený za prezidenta Českej republiky, no o 5 rokov neskôr - 15. februára 2008 bol zvolený opäť za prezidenta Českej republiky pre druhé funkčné obdobie.
Publikoval cez 20 kníh s témami všeobecne spoločenskými, politickými a ekonomickými, je nositeľom mnohých medzinárodných cien a čestných doktorátov z univerzít z celého sveta.
Podujatia sa môžu zúčastniť nielen študenti, pedagógovia a pracovníci univerzity, ale je otvorené aj pre verejnosť.
Zdroj textu: http://osobnost.aktuality.sk
Zdroj fotografie: http://www.klaus.cz
Autor posteru: Ľubo Balko
Editor článku: Referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie