Herci z Divadla Andreja Bagara v Nitre na katedre žurnalistiky

Na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína v Nitre sa dňa 20. marca 2017 uskutočnila ďalšia zo série besied. Tentokrát pozvanie na besedu spojenú s diskusiou prijali herci z Divadla Andreja Bagara Ján Gallovič a Román Poláčik. Stretnutie iniciovali a moderátorsky viedli študentky tretieho ročníka bakalárskeho štúdia katedry Veronika Maková a Barbora Bažiková. Išlo o vynikajúce prepojenie teórie s praxou, keďže v rámci štúdia žurnalistiky sa študenti venujú i publicistickému rozhovoru, besede, diskusii a iným podobným žánrom. Téma diskusie zas korešpondovala s náplňou iných predmetov, s ktorými sa poslucháči počas štúdia stretávajú.
Študenti veľmi ocenili, že si herci vo svojom nabitom programe našli čas. Ján Gallovič, ktorý v roku 1998 získal výročnú cenu Literárneho fondu za divadelnú tvorbu, je momentálne v Divadle Andreja Bagara (DAB) hosťujúcim hercom, v minulosti bol jeho členom, bol sólistom spevohry Novej scény v Bratislave, vyučoval tiež na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). V súčasnosti pôsobí v činohre Slovenského národného divadla, spolupracuje so Slovenským rozhlasom, je i dabingovým hercom. Roman Poláčik mal k divadlu odmalička tiež veľmi blízko. Už ako tretiak na strednej škole hral v ochotníckom divadle Vendo. V DAB začal pôsobiť ako študent Vysokej školy múzických umení a podarilo sa mu dostať v ňom stály angažmán. Počas štúdia hosťoval vo viacerých divadlách na Slovensku. Prostredníctvom filmov a seriálov je známy i televíznym divákom.
Obaja hostia študentom načrtli stručný prierez ich hereckou kariérou, spomenuli prvotné impulzy, ktoré ich k herectvu viedli, ich prvé dotyky s divadlom. Okrem iného sa v rámci besedy venovali konfrontácii dobra a zla i myšlienkovému odkazu divadelných hier, kedy Ján Gallovič povedal: „Fenomén konfrontovania dobra a zla je prítomný v každej jednej inscenácii. A nech si zoberieme akúkoľvek hru, vždy je v nej prítomný nejaký rezonančný prvok, odkaz, modus vivendi k tomu, čo sa deje v spoločnosti. Nachádzajú sa tam tiež určité riešenia a východiská.“ Neskôr dodal, že „v porovnaní s médiami je divadlo fenomén, kde si môže človek sadnúť, trošku meditovať, rozjímať a konfrontáciu dobra a zla si uplatniť aj na seba.“
Druhá časť diskusie sa týkala úspešného muzikálu, ktorý je v aktuálnom repertoári DAB – Povolanie pápež. Herci poukázali na to, že muzikál je na naštudovanie ťažký žáner. Herec v ňom musí skĺbiť herecký prejav, spev, tanec, čo môže byť veľmi náročné. Hostia tiež ocenili prácu žurnalistov a marketingových pracovníkov, ktorí dokážu uchopiť podstatu divadelnej hry a i takým spôsobom ľuďom ponúknuť umelecký zážitok.
Autor textu: PhDr. Daša Nováčiková, PhD.
Autor fotografií: Mgr. Martin Kabíček
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová