Tábor FAJN – Skok do vedy

V piatok 21. júla 2017 skončil 2. ročník tábora FAJN – Skok do vedy, ktorý sme začali organizovať v novej desaťročnici populárnych táborov FAJN, ktoré vyše desať rokov organizujeme pre žiakov druhého stupňa základnej školy. Tábor FAJN – Skok do vedy je určený deťom vo veku 7 až 9 rokov, čiže deťom, ktoré navštevujú prvý stupeň základnej školy. Tohtoročného tábora sa zúčastnilo 28 detí, z ktorých skoro polovica absolvovala prírodovedné vzdelávanie v materskej škole.
Našou snahou v rámci tohto tábora nebolo naučiť deti fyziku, ale zážitkovou formou vzbudiť u nich záujem o prírodné vedy. Počas tábora mali deti možnosť objaviť aj v obyčajnej hre skryté javy z fyziky. Tento rok sme s deťmi objavovali živly ako voda, vzduch, zem a oheň, na ktoré sme zamerali jednotlivé experimentálne úlohy. V rámci týchto úloh sme využívali najmodernejšie technológie, ktoré nám uľahčovali vyhodnocovanie experimentov.
Celotáborové snaženie vyvrcholilo v piatok, keď deti mali za úlohu vymyslieť model padáku, ktorým by spúšťali vajíčko tak, aby sa pri dopade nerozbilo. Ďalšou zaujímavosťou tohto tábora je, že táborových animátorov robili študenti stredných škôl, ktorí v minulosti absolvovali tábor FAJN.
Možno viac ako slová, o tom čo deti počas piatich táborových dní zažili, prezradí fotogaléria alebo facebook katedry fyziky a tábora FAJN.
Autor článku: Ľubomíra Valovičová
Autor fotografií: Ema Barusová