Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií oslávila 20. výročie

Pedagógovia a študenti Katedry lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií (KLIŠ) PF UKF v Nitre spoločne oslávili 20. výročie jej založenia akciou, ktorá sa konala 28. novembra 2017 v Galérii Univerzum PF. Oslavu zorganizovali a moderovali študenti prvého a druhého ročníka magisterských študijných programov, Anglický jazyka a kultúra a Anglický jazyk a literatúra. Podujatie sprevádzala živá hudba, súťaž o najlepšie jedlo, tombola a kvíz. Súčasťou programu boli prezentácie úspešných absolventiek katedry – Mgr. Michaely Kališovej a Mgr. Klaudie Paulikovej. Mgr. Michaela Kališová je absolventkou študijného programu Anglický jazyka a kultúra a v súčasnosti pracuje pre spoločnosť Allan Lloyds, ktorá sa zaoberá organizáciou odborných konferencií pre etablované inštitúcie ako aj začínajúce firmy, pričom kooperuje s približne 500 spoločnosťami v oblasti telekomunikácií, bankovníctva a informačných technológií. Mgr. Klaudia Pauliková je absolventkou študijného programu Anglický jazyk a literatúra a na katedre pôsobí ako doktorandka v prvom ročníku študijného programu Didaktika anglického jazyka a literatúry.
Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií vznikla v roku 1997 pod názvom Katedra cudzích jazykov. Jej úlohou bolo zabezpečiť prípravu kvalifikovaných učiteľov anglického jazyka a literatúry pre všetky typy a stupne vzdelávania ako aj rozšíriť odborné vzdelávanie učiteľov elementárneho vzdelávania (1. stupeň ZŠ) o adekvátnu lingvodidaktickú prípravu  v oblasti cudzích jazykov.
V roku 2009 sa katedra premenovala na Katedru lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií a rozšírila svoju oblasť vyučovania a výskumu o problematiku interkultúrnej komunikácie. Katedra získala akreditáciu na zabezpečovanie bakalárskych a magisterských programov: učiteľstvo predmetu anglický jazyk a literatúra (jednopredmetové štúdium), učiteľstvo predmetu anglický jazyk a literatúra v kombinácii ako aj neučiteľského programu anglický jazyk a kultúra. KLIŠ má taktiež práva zabezpečovať doktorandský študijný program Didaktika anglického jazyka a literatúry v odbore 1.1.10 Odborová didaktika. Za mimoriadny úspech katedry možno tiež považovať fakt, že Pedagogickej fakulte UKF v Nitre boli uznané práva realizovať habilitačné konania a konania na vymenúvanie profesorov v odbore 1.1.10 Odborová didaktika so zameraním na didaktiku anglického jazyka a literatúry.
Text: doc. PhDr. Božena Horváthová, PhD.
Foto: Veronika Neirurer

Najčítanejšie články