Magdaléna Barányiová Študentskou osobnosťou Slovenska

Je nesmierne potešujúce, že víťazkou, a teda Študentskou osobnosťou Slovenska akademického roka 2014/2015 v hodnotenej kategórii Právo, filozofia, politológia a sociológia, je práve doktorandka z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, konkrétne z Fakulty stredoeurópskych štúdií PhDr. Magdaléna Barányiová (Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr).
Slávnostné vyhodnotenie výsledkov zmieneného celoslovenského projektu sa uskutočnilo 14. decembra 2015 v Pálffyho paláci v Bratislave. Podujatie sa konalo pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, s podporou Slovenskej rektorskej konferencie a pod odbornou garanciou Slovenskej akadémie vied. Cenu víťazke odovzdali prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc. (členka Predsedníctva SAV pre vzdelávanie a doktorandské štúdium, členka Predsedníctva SAV pre 2. oddelenie vied Úrad Slovenskej akadémie vied), prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. (predseda SAV), Ing. Marián Meško, PhD. (výkonný predseda Junior Chamber International-Slovakia) a Karol Mičieta (rektor Univerzity Komenského v Bratislave).
Víťazke gratulujeme a zároveň jej želáme veľa ďalších pracovných i osobných úspechov.
2015 stud osobnost1  2015 stud osobnost2  2015 stud osobnost3
PhDr. Magdaléna Barányiová sa stala študentkou bakalárskeho štúdia na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v roku 2007. Bola poslucháčkou študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá v akreditovanom študijnom odbore Cudzie jazyky a kultúry. V roku 2011 po úspešnej obhajobe bakalárskej práce a absolvovaní štátnych skúšok jej bol udelený titul Bc. Témou bakalárskej práce bolo Kultúrne dedičstvo regiónu Novohrad. Cieľom práce bolo zmapovanie významných kultúrnych pamiatok v tomto regióne. V roku 2013 úspešne ukončila magisterské štúdium v rámci študijného programu Stredoeurópske areálové kultúry v Ústave stredoeurópskych jazykov a kultúr na Fakulte stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Cieľom diplomovej práce s názvom Lučenec, kultúrne centrum Novohradu bolo skúmanie a priblíženie kultúrnych dejín a súčasnosť Lučenca, ako kultúrneho centra Novohradu.
Po úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok na doktorandské štúdium v septembri 2013 nastúpila na interné štúdium v študijnom programe Hungarológia v odbore Neslovanské jazyky a literatúry – doktorandské štúdium však ukončí v študijnom programe Stredoeurópske areálové štúdiá. Jej dizertačná práca bude mať názov Interpretácia satirickej tvorby Lajosa Grendela. V máji tohto roka úspešne obhájila i rigoróznu prácu pod názvom Trilógia Ladislava Balleka o Palánku a bol jej udelený titul PhDr. Cieľom rigoróznej práce je semioticko-štylistická analýza románov Ladislav Balleka Južná pošta (1974), Pomocník s podtitulom Kniha o Palánku (1977) a Agáty s podtitulom Druhá kniha o Palánku (1981) tvoriace tzv. palánkovský cyklus. Prínos práce spočíva v interpretácii románov a vystihnutí ľudských príbehov odohrávajúcich sa v konkrétnom čase a priestore. V rámci doktorandského štúdia si príkladne plní povinnosti vyplývajúce zo študijnej aj vedeckej časti študijného plánu. Aktívne sa podieľa na činnosti Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr. Po celú dobu štúdia preukazuje samostatný prístup pri riešení problémov a tiež teoretické znalosti, ktoré nadobudla počas štúdia na univerzite.
V oblasti vedecko-výskumnej činnosti je veľmi aktívna, okrem plnenia cieľov svojej dizertačnej práce doposiaľ prezentovala výsledky výskumu na medzinárodných vedeckých konferenciách. V roku 2014 jej bola udelená Cena rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za dosiahnuté vynikajúce výsledky v oblasti štúdia a vedy, za aktívnu účasť na medzinárodných vedeckých konferenciách, za publikačnú činnosť v recenzovaných zborníkoch z medzinárodných konferencií v zahraničných a domácich recenzovaných časopisoch. V auguste 2015 získala Cenu primátorky mesta za Lučenec za vedecko-výskumnú činnosť, za šírenie dobrého mena mesta Lučenec.
PhDr. Magdaléna Barányiová sa v rámci vedeckej, publikačnej alebo pedagogickej činnosti usiluje prispieť k zviditeľneniu fakulty, na ktorej pôsobí, ale súčasne je jej snahou aj istým spôsobom motivovať mladých potenciálnych vedcov vynikať vo svojom odbore čo najlepšie. Svojou prácou aktívne reprezentuje univerzitu a šíri jej dobré meno.
Autor článku: PhDr. Ján Gallik, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová