Navždy nás opustila kolegyňa prof. RNDr. Dagmar Markechová, CSc.

15. februára 2019 vo veku 62 rokov našu akademickú a vedeckú obec navždy opustila prof. RNDr. Dagmar Markechová, CSc., členka Katedry matematiky FPV UKF v Nitre. Posledná rozlúčka s ňou sa konala 21. februára 2019 v Nitre na Cabajskom cintoríne.
Prof. Dagmar Markechová sa narodila 9. augusta 1956 v Myjave. Po maturite na gymnáziu v Nitre (1971 – 1975) absolvovala štúdium odboru matematika so špecializáciou matematická štatistika na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave (1975 – 1980). Po niekoľkomesačnom pôsobení ako stredoškolská učiteľka vo Vojenskom učilišti v Nitre prijala v roku 1981 miesto asistenta na Katedre matematiky Pedagogickej fakulty v Nitre, terajšej Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde pôsobila až do dnešných čias, teda takmer tridsaťosem rokov.
Vo svojej vedeckovýskumnej práci sa venovala oblasti teórie miery a teórie pravdepodobnosti v F-kvantových priestoroch. Výsledkom tejto vedeckej aktivity bola dizertačná práca s názvom F-dynamické systémy a ich entropia, izomorfizmus a konjugovanosť, ktorú obhájila v roku 1990 na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave vo vednom odbore pravdepodobnosť a matematická štatistika. V dizertačnej práci sa dopracovala ku skutočne zaujímavým výsledkom, ktoré publikovala v renovovaných domácich a zahraničných časopisoch. Výsledky z ďalšej etapy jej vedeckej angažovanosti publikovala v habilitačnom spise s názvom O fuzzy modifikáciách niektorých pojmov teórie pravdepodobnosti, ktorý v roku 1994 obhájila na Fakulte prírodných vied, vtedy ešte Vysokej škole pedagogickej v Nitre, a získala vedecko–pedagogický titul docent v odbore matematika. V roku 2013 na základe úspešne ukončeného vymenúvacieho konania získala na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vedecko-pedagogický titul profesor v odbore aplikovaná matematika.
Kvalitu výsledkov jej vedeckého bádania potvrdzujú medzinárodne akceptované výstupy publikačnej činnosti zdokumentované v desiatkach významných publikácií (z toho 24 v kategórii A a 12 v kategórii B podľa akreditačných kritérií v oblasti výskumu Matematika), v karentovaných časopisoch (27), celkovo 149 citácií Web of Science alebo Scopus. Bola tiež autorkou viacerých monografií a vysokoškolských učebníc.
Vo svojom pedagogickom pôsobení na katedre matematiky prispela k rozvoju doktorandského štúdia v odbore teória vyučovania matematiky, kde bola školiteľkou dizertačných prác a členkou odborovej komisie. Ako garant bakalárskeho a magisterského štúdia v odbore štatistika významnou mierou prispela k jeho rozvoju. Počas svojej dlhoročnej vzdelávacej činnosti sa zapájala aj do prípravy učiteľov pre 1. stupeň ZŠ, ako aj učiteľov matematiky pre základné a stredné školy. Bola školiteľkou desiatok záverečných prác na všetkých stupňoch štúdia a prác ŠVOČ. V práci na katedre prispela aj svojimi radami v oblasti štúdia, vedy a výskumu, a tiež pri riešení viacerých národných projektov.
Všetci, ktorí poznali pani profesorku Markechovú, obdivovali jej vedeckú erudíciu, jej pedagogické majstrovstvo a jej pracovnú zanietenosť, priateľstvo a čestnosť. V osobnosti prof. RNDr. Dagmar Markechovej, CSc. strácame významnú osobnosť katedry a slovenská matematika stráca ďalšieho významného matematika.
Česť jej pamiatke.
prof. Markechová