Ponuka zahraničných stáží pre študentov slovenských univerzít prostredníctvom organizácie AIESEC

AIESEC je najväčšia svetová študentmi vedená organizácia, ktorá pôsobí v 111 krajinách sveta, v ktorých realizuje svoj program stáží pre mladých ľudí. Táto organizácia pôsobí aj na Slovensku, kde každoročne poskytne stovkám mladých ľudí možnosť vycestovať do zahraničia a získať tak neoceniteľné skúsenosti.
AIESEC ponúka stáže všetkým študentom slovenských vysokých škôl a univerzít a takisto aj čerstvým absolventom (maximálne 2 roky po ukončení štúdia). Postup prihlásenia sa na stáž je pre záujemcu jednoduchý – klikne si na stránku www.zahranicnestaze.sk, kde vyplní jednoduchý prihlasovací formulár. Následne absolvuje výberový pohovor, jazykový test, a pokiaľ tento proces úspešne zvládne, bude si môcť začať hľadať svoju vlastnú vysnívanú stáž. Výhodou prístupu do databáze stáží je to, že si záujemca môže sám vyberať, na akú stáž a v akej krajine sa prihlási. V systéme sú tisícky stáží s rôznym zameraním takmer zo všetkých kútov sveta. Samozrejme, po prihlásení sa v databáze musí záujemca absolvovať pohovor so zahraničnou stranou, ktorá potom posúdi, či si stážistu pozve. Ak sú však stážisti šikovní a komunikatívni, tak túto časť s prehľadom zvládnu. Je to však už najmä na ich vlastnej aktivite a zodpovednosti.
AIESEC ponúka dva typy stáží:  kultúrne stáže (určené najmä pre mladších študentov VŠ) a profesijné  stáže(starší študenti + čerství absolventi).  V rámci kultúrnych stáží sa záujemcovia zúčastňujú predovšetkým vzdelávacích projektov v zahraničí, v tomto prípade stačí hovorová znalosť angličtiny a záujem o aktívne vzdelávanie. Dĺžka je od 6 týždňov do dvoch mesiacov, pozývajúca strana hradí ubytovanie v mieste stáže a často i časť nákladov na stravu. Profesijné stáže už zahŕňajú prácu v spoločnosti v zahraničí, prinášajú spoznanie inej firemnej kultúry  a osvojenie nových pracovných návykov. Trvajú dlhšie, od 1 do 1,5 roka. Pri tejto stáži stážista dostáva plat, ten je ale určený predovšetkým na pokrytie životných nákladov. Kritériá na profesijné stáže sú vyššie, spoločnosti požadujú výbornú znalosť cudzieho jazyka a často i prax v danom odbore.
Čo stáž študentom prinesie? To je predovšetkým na nich a na tom, čo si zo stáže odnesú. Najčastejšie spomínanými výhodami ale bývajú získané poznatky o nových kultúrach, zlepšenie angličtiny, zvýšenie sebavedomia a získanie nových priateľov. Zahraničná stáž taktiež prináša možnosť získať prax a uplatniť sa vo svojom odbore. AIESEC otvára študentom dvere do sveta – tým stačí týmito dverami prejsť  a absolvovať tak nezabudnuteľnú stáž v zahraničnej krajine.

Informácie:
Kontaktná osoba: