Prezentácia výsledkov a Atlasu archetypov krajiny Slovenska

Na Katedre ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre sa 19. januára 2016 uskutočnila prezentácia výsledkov riešenia projektu APVV, ktorý bol ukončený v decembri 2015. Zároveň bol prezentovaný a pokrstený Atlas archetypov krajiny Slovenska, ktorý prezentuje typové a unikátne územia, identifikované ako príklady archetypov v podmienkach nížinných a horských oblastí Slovenska. Riešiteľský kolektív tvorili pracovníci spomínanej katedry a Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Prezentáciu poctili svojou účasťou aj rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., a dekan FPV UKF v Nitre prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Krstnými otcami boli významní predstavitelia a zakladatelia krajinnej ekológie na Slovensku - prof. RNDr. Milan Ružička, DrSc., a prof. RNDr. Laszló Miklós, DrSc.
Ako uviedol hlavný riešiteľ projektu prof. RNDr. Juraj Hreško, PhD., archetypy krajiny predstavujú územia, ktoré odrážajú spolupôsobenie človeka a vlastností krajiny s dôrazom na rešpektovanie prírodných zákonitostí a procesov. Základnými kritériami vymedzenia územia ako archetypu sú fyziognomických znaky v podobe špecifických polohových podmienok, priestorového usporiadania krajinných prvkov a vzorov v štruktúre krajiny. Význam takto vymedzených archetypov je v tom, že sú to kvázi modelové územia, ktoré môžu slúžiť ako referenčné lokality pri modelovaní a plánovaní ekologicky optimálneho využívania krajiny v rôznych krajinných typoch. Archetypy krajiny môžu byť aj vzorovými lokalitami s vysokou účinnosťou ochrany prírodných zdrojov, zmierňovania účinkov povrchového odtoku, eliminácie svahových gravitačných procesov, ale aj zvyšovania retencie vody v krajine. Viaceré aspekty výskumu archetypov boli publikované v popredných vedeckých periodikách v zahraničí, čím bola potvrdená opodstatnenosť projektu a jeho prínos pre rozvoj krajinnej ekológie v medzinárodnom kontexte.
2016 fpv Atlas archetypov
Hradisko – archetyp krajiny s významným protieróznym a retenčným usporiadaním krajinných prvkov v podmienkach flyšového pohoria Levočských vrchov. (foto: archív KEE)
Autor článku: prof. RNDr. Juraj Hreško, CSc.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Lubo Balko