Stredoškoláci v úlohe jadrových fyzikov

Dňa 18. februára 2016 sa na Fakulte prírodných vied UKF v Nitre uskutočnilo medzinárodné podujatie INTERNATIONAL MASTERCLASSES. V rámci neho sa stredoškoláci zúčastnili prednášok z oblasti časticovej fyziky a vyskúšali si analýzu skutočných dát nameraných na urýchľovači LHC v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Rovnaké merania prebiehali v tom istom čase vo viacerých krajinách a sú synchronizované tak, že účastníci majú možnosť pracovať s tými istými datovými sadami. Výsledky si porovnali prostredníctvom telekonferencie s rovesníkmi z Portugalska, Nemecka a Talianska. Moderovania sa ujali výskumníci z CERN-u, čo dodalo podujatiu jedinečný charakter, lebo študenti mali tak možnosť zistiť informácie aj o práci v CERN-e.
Autor článku: PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Mgr. Ján Ondruška, PhD.