Zaujímavá prednáška o globálnych megatrendoch

V stredu 16. marca navštívil Fakultu prírodných vied hosť z Univerzity Palackého v Olomouci doc. RNDr. Pavel Nováček, PhD. Svojou prednáškou pre doktorandov nadviazal na dlhodobú spoluprácu s Katedrou ekológie a environmentalistiky FPV UKF.
Pavel Nováček je známy český environmentalista a prognostik, v súčasnosti vedúci Katedry rozvojových studií Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Okrem pedagogickej činnosti sa dlhodobo venuje výskumu a publikovaniu v oblasti udržateľného rozvoja, globálnych environmentálnych problémov, rozvojových štúdií a prognostiky. Je členom Riadiacej rady Millennium Project (celosvetová prognostická sieť výskumníkov a vybraných pracovísk), predsedom Českej asociácie Rímskeho klubu, predsedom Nadácie Charty 77 pre udeľovanie Ceny Josefa Vavrouška, členom Správnej rady Fulbrightovej komisie v ČR a i. Veľmi významná je jeho publikačná činnosť – okrem iného je autorom alebo spoluautorom viac ako 20 knižných publikácií, v ktorých sa snaží najmä o popularizáciu problematiky udržateľného rozvoja, rozvojovej pomoci a spolupráce a environmentalistiky (www.pavelnovacek.eu).
Vo svojej prednáške s témou „Globálne megatrendy, ktoré ovplyvnia život našich detí“ Pavel Nováček predstavil hlavné celoplanetárne faktory a procesy, ktoré sa v súčasnosti začínajú prejavovať čoraz výraznejšie a budú mať veľký vplyv na život na našej planéte v budúcnosti.  K takýmto faktorom zaradil najmä klimatické zmeny, možný nedostatok energie a následný nedostatok potravín, ako aj rastúcu migráciu vyvolanú neznesiteľnými spoločenskými a environmentálnymi podmienkami najmä v niektorých častiach rozvojového sveta.
Náš hosť sa predstavil nielen početným doktorandom, ale aj študentom a pedagógom našej fakulty ako erudovaný odborník a výborný prednášajúci, ktorý vie poslucháčov zaujať obsahom aj formou. Svedčila o tom zaujímavá diskusia po prednáške, ako aj množstvo podnetov na zamyslenie, ktoré si účastníci z prednášky odniesli.
Autor článku: RNDr. Peter Mederly, PhD.
Autor fotografií: Mgr. Miroslav Kadlečík
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová