Projekt Mini-Erasmus opäť oslovil stredoškolákov

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa so svojou sekciou ESN UKF zapojila do projektu Mini-Erasmus v akademickom roku 2015/2016 už po druhýkrát. Tentoraz Mini-Erasmus prebiehal na UKF v Nitre v termíne od 3. do 7. apríla 2016 a v rámci neho univerzita prijala spolu 25 študentov stredných škôl z Bytče, Námestova, Žiliny, Myjavy, Piešťan, Partizánskeho, Topoľčian, Nitry, Zlatých Moraviec, Lučenca, Banskej Bystrice, Trebišova a Sučian.
V prvý deň aktivít študentov v Aule UKF srdečne uvítala prof. PhDr. Gabriela Miššíková, CSc., prorektorka pre medzinárodné vzťahy. Študenti dostali presné rozvrhy na tri dni výučby, propagačné materiály o univerzite a informácie o kultúrnom programe pripravenom sekciou ESN UKF, ktorý nasledoval každý deň po skončení výučby ako povinná súčasť realizácie projektu.
Stredoškoláci dostali prideleného jedného tútora z radu našich študentov, ktorý ich mal sprevádzať počas pobytu, odprevádzať na ubytovanie, prednášky a na mimoškolský program. Študenti sa počas projektu zúčastnili reálnych prednášok a seminárov v rámci predmetov, ktoré fakulty v čase realizácie projektu vyučovali.
V anonymných dotazníkoch spokojnosti stredoškoláci vyjadrili svoju úroveň spokojnosti a postrehy zo zapojenia sa do projektu Mini-Erasmus a štúdia na UKF. Z nich sme sa dozvedeli, že za najzaujímavejšie považovali prednášky alebo semináre z oblasti farmakológie, psychológie, chémie, fyziky, žurnalistiky, diplomacie, pedagogiky, technickej výchovy, umenia, manažmentu a kultúry. Niektorí z nich by ocenili ešte viac prednášok alebo seminárov z odboru, ktorému by sa oni sami radi neskôr venovali, a to v rámci prírodných vied a zdravotníctva. Viacerí zo študentov by sa opakovane zapojili do projektu Mini-Erasmus, no pre porovnanie štúdia by možno vyskúšali inú fakultu UKF alebo inú vysokú školu na Slovensku, ktorá sa do tohto projektu zapája. Projekt Mini-Erasmus sa študentom páčil a podľa ich vyjadrenia v dotazníkoch, či by si v budúcnosti vybrali UKF v Nitre za miesto svojho vysokoškolského štúdia, odpovedala takmer polovica z prijatých stredoškolákov kladne.
Sme radi, že sme študentom stredných škôl mohli opäť priblížiť náš výučbový proces a každodenný študentský život na UKF, vrátane ubytovania na našom internáte, a dúfame, že sme ich touto cestou motivovali pre možné budúce štúdium na našej univerzite.
Autor článku: Ing. Katarína Butorová, PhD.
Autor fotografií: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová