Významný historik prednášal o problémoch moderných dejín

V rámci cyklu Interdisciplinárne dialógy zorganizovala Katedra histórie UKF v Nitre dňa 7. apríla 2016 prednášku prof. PhDr. Jana Rychlíka, DrSc., s názvom Aktuálne problémy moderných českých a slovenských dejín v stredoeurópskom kontexte: opakované písanie a prepisovanie národných príbehov stredoeurópskych národov.
Významný česko-slovenský historik prof. Rychlík z Ústavu českých dejín Karlovej univerzity v Prahe a Masarykovho ústavu a archívu Akadémie vied ČR sa vo svojom vystúpení venoval zmenám, ktorými  prešiel „národný príbeh“ český, slovenský i československý (resp. česko-slovenský) od 19. storočia až po súčasnosť. Poukázal na problém pri vytyčovaní „bodov zlomu“ v národných mýtoch aj na ich opakované prepisovanie.  Taktiež upozornil na rozpor medzi dejinami skutočnými a tými, ktoré by si „národ želal“.
Pútavé rozprávanie zaujalo zaplnenú Akropolu a podnietilo publikum k otázkam v záverečnej diskusii.
Autor článku: PhDr. Róbert Arpáš, Ph.D.
Autor fotografií: Mgr. Radek Bezvoda
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová