Deň dramatických hier

Deň dramatických hier je už tradičným umelecko-odborným podujatím Fakulty stredoeurópskych štúdií. Je to zvláštna príležitosť, keď sa spoločne zídu žiaci základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským, budúci učitelia a pedagógovia fakulty. Po slávnostnom otvorení dekankou fakulty Zsófiou Bárcziovou nasledovalo divadelné predstavenie detského krúžku Csillagszóró zo Šiah s názvom Titok-tár (Klenotnica tajomstiev).
Poeticko-hudobná hra, plná humoru a kreatívnych postupov zožala úspech nielen v kruhu prítomných študentov a pedagógov fakulty, ale aj u detských hostí podujatia - žiakov ZŠ Mihálya Borsosa VJM vo Veľkých Úľanoch. Autorkou a režisérkou diela bola pracovníčka Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy a zároveň známa spisovateľka Anikó N. Tóth. Do tajomstiev tvorby textovej predlohy a jej divadelnej inscenácie zasvätil rozhovor s členmi krúžku, ktorý viedol doktorand ÚMJL Mgr. Balázs Kantár.
Záverečná časť predpoludnia patrila študentom učiteľstva pre primárne vzdelávanie s vyučovacím jazykom maďarským a učiteľstva maďarského jazyka a literatúry v kombinácii, ktorí v rámci metodiky výučby literatúry pripravili žiakom rôzne zážitkové spracovania lyrických textov a aktívne ich zapojili do interaktívnych dramatických hier.
Autor článku: Dr. habil. PaedDr. Kristian Benyovszky, PhD.
Autor fotografií: Mgr. Andráš Kelemen
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová