Tímová súťaž Matematický B-deň opäť úspešná

Katedra matematiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre zorganizovala minulý rok už piaty ročník tímovej súťaže Matematický B-deň, ktorej celoslovenské vyhodnotenie sa konalo dňa 26. apríla 2016 v Žiline. Zúčastnilo sa ho desať najlepších tímov z celého Slovenska spolu so svojimi učiteľmi matematiky. Okrem diplomov im boli odovzdané aj hodnotené publikácie zamerané na objavné vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov.
Súťaže Matematický B-deň sa v roku 2015 na Slovensku zúčastnilo 30 tímov, spolu 120 žiakov zo 14 škôl z miest: Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Levice, Michalovce, Nitra, Šaľa, Sučany, Poprad, Topoľčany a Žilina. Žiaci riešili problém „presúvania predmetu v chodbe, ktorej časti sú na seba kolmé“. V zadanom texte sa nachádzali vysvetlené základné matematické pojmy týkajúce sa danej reálnej situácie a, samozrejme, otvorené matematické úlohy, výzvy k originálnemu skúmaniu v matematike, ktorých riešenie na konci súťaže, po maximálne siedmych hodinách, žiaci odovzdali. Odovzdávalo sa jedno vypracovanie, jedna správa za celý tím.
Desať expertov – pracovníkov, doktorandov a externých spolupracovníkov Katedry matematiky FPV UKF v Nitre - posudzovalo 23 riešení, z každej zúčastnenej školy maximálne dve riešenia.
Katedra matematiky FPV UKF v Nitre tímovú súťaž Matematický B-deň organizuje v spolupráci s Freudenthalovým ústavom pre vyučovanie prírodovedných predmetov a matematiky pri Univerzite v Utrechte, Holandsko. Súťaž začala ako jedna z aktivít medzinárodného projektu 7RP PRIMAS. V Holandsku má tradíciu od roku 1999 a vznikla na podnet holandskej vlády hodnotiť nielen obsahové, ale aj procedurálne vedomosti 17-ročných žiakov z matematiky. Písmeno B v názve je odvodené od slova bádať, skúmať v matematike. Zadanie súťaže každý rok tvorí tím odborníkov na Univerzite v Utrechte v Holandsku.
Organizátorov veľmi teší veľký záujem o súťaž z radov žiakov a tiež učiteľov matematiky na stredných školách.
Autor článku: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD.
Autor fotografií: Ing. Tomáš Pňaček, UIaKT - OMT, Žilinská univerzita
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová