Ocenenia pre študentov Katedry hudby

Dvadsaťčlenná výprava študentiek a študentov z Katedry hudby Pedagogickej fakulty, resp. Katedry informatiky Fakulty prírodných vied reprezentovala Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre na tradičnej celoslovenskej súťaži s medzinárodnou účasťou „Študentská umelecká činnosť“, ktorá je určená študentom vysokých škôl pedagogického zamerania. Jej XIII. ročník sa konal v dňoch 12. až 13. apríla 2016 na Katolíckej univerzite v Ružomberku a okrem slovenských účastníkov boli zastúpení aj študenti z Čiech, Poľska, Maďarska či Rumunska. Súťažiacich v jednotlivých kategóriách hodnotili poroty zložené z renomovaných domácich i zahraničných pedagógov a umelcov.
Skvelý úspech dosiahol Matúš Maraček, ktorý hneď pri svojej prvej účasti na tejto súťaži obsadil 2. miesto v I. kategórii v odbore hra na organe, pričom 1. miesto nebolo udelené. Vynikajúce 1. miesto v I. kategórii v odbore komorný spev získal vokálny ansámbel v zložení Simona Kačmárová, Denisa Bartušeková, Júlia Vlčková, Barbora Almášiová, Veronika Kufelová a Dana Takáčová. Doslova boj Dávida s Goliášom zviedol v II. kategórii v odbore komorný spev vokálny ansámbel Ad libitum v zložení Milena Majerová, Ivanna Bagová, Lenka Gálisová, Michaela Šibíková, Jaroslav Reichel, Marcel Chropúvka, Marek Bednárik a Erik Michálek. Táto kategória bola určená študentom, ktorí absolvovali konzervatoriálne štúdium operného spevu. Napriek len jednej „pravej“ opernej speváčke a neopernému repertoáru sa tento ansámbel presadil aj v nesmierne ťažkej konkurencii a obsadil výborné 3. miesto, ktoré má vzhľadom na okolnosti príchuť prvého. Nestratili sa ani naši súťažiaci v odbore sólový spev. Ružena Baloghová získala v II. kategórii Cenu rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku za interpretáciu skladby Piros rózsát szedtem én od Bélu Bartóka a Marek Bednárik v I. kategórii Mimoriadnu cenu za interpretáciu skladby Fidelity z cyklu English Cansonettas od Josepha Haydna. Je potrebné vyzdvihnúť aj výkony Dominiky Szabóovej, Annamárie Verešovej a Moniky Leššovej, ktoré síce nepatrili medzi ocenených, avšak ich interpretácie sa stretli s mimoriadne pozitívnou odozvou u poroty i publika. Významné ocenenie získala aj doc. Dr. univ. Agáta Csehiová, PhD., ktorej bol udelený Diplom za vynikajúcu klavírnu spoluprácu.
Všetkým oceneným i ostatným  účastníkom súťaže a ich pedagógom srdečne blahoželáme, ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu našej univerzity a želáme mnoho energie, inšpirácie a tvorivých síl do ďalšej umeleckej činnosti.
Autor článku: Mgr. art. Marek Štrbák, PhD.
Autor fotografií: archív autora
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová