UKF v Nitre má nový Pavilón hudby

Vo štvrtok 26. mája 2016 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre slávnostne otvorili nový Pavilón hudby, ktorý je v slovenskom univerzitnom prostredí unikátny svojím charakterom, architektonickým riešením a funkčným využitím. V budove sa nachádzajú priestory na výučbu študijných programov Katedry hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, ako aj pre odborné disciplíny vo viacerých pedagogických, umelecko-výchovných a humanitných odboroch akreditovaných na univerzite. Objekt disponuje multifunkčnou miestnosťou určenou na didaktické, koncertné, divadelné a prednáškové aktivity, ďalej priestrannou baletnou sálou, zvukovým laboratóriom a súborom učební na výučbu teoretických predmetov.
Ako povedal vo svojom príhovore rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., „dnešné otvorenie novej budovy Pedagogickej fakulty je nielen pre samotnú fakultu, ale aj celú univerzitu naplnením jedného z jej dlhodobých zámerov. Jednou z ambícií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre je byť modernou a dynamickou školou európskeho rozmeru.“
Objekt vybudovali v rokoch 2014 a 2015 na základe celouniverzitného projektu s názvom „Rozvojom infraštruktúry k zlepšeniu podmienok vzdelávacieho procesu na UKF v Nitre“. Stal sa prioritnou investičnou rozvojovou aktivitou UKF v Nitre. S výstavbou sa začalo v júli 2014, stavba bola ukončená 30.9.2015 a skolaudovaná 15.12.2015. Bola financovaná zo Štrukturálnych fondov Európskej únie, ako aj zo zdrojov univerzity. Celkové náklady na realizáciu stavby v roku 2015 predstavovali sumu 2 300 512,48  €, z toho 1 771 451,76 EUR bolo preinvestovaných zo štrukturálnych fondov. Okrem financovania výstavby bol zabezpečený aj nákup nábytku. Celkovo sa do zakúpenia nábytku do novej stavby investovalo 82 000  €, z toho 48 888,71 €  bolo hradených z vyššie uvedeného projektu ŠF.
„V tejto budove bude znieť hudba vo všetkých jej žánrových podobách: od ľudovej, cez klasickú, muzikálovú, džezovú, populárnu, i hudbu ako súčasti tanečného a hudobno-dramatického umenia,“ informovala dekanka Pedagogickej fakulty prof. PhDr. Eva Szórádová, CSc. „Bude ju počúvať, interpretovať a tvoriť viac než tisíc študentov a pedagógov pedagogických a humanitných študijných odborov Pedagogickej fakulty, Filozofickej fakulty i Fakulty stredoeurópskych štúdií našej univerzity. Veľkorysé a reprezentatívne priestory Pavilónu hudby poskytujú široké možnosti pre hudobné, tanečné a hudobno-dramatické umenie, muzikologický akustický výskum, koncertné a vedecké podujatia, divadelné predstavenia a ďalšie kultúrne aktivity.“ Podľa jej slov v „Katedrále hudby“, ako budovu metaforicky nazvala, nájdu priestor pre vzdelávanie a svoju umeleckú realizáciu všetky vekové kategórie: predškoláci, školáci, študenti i seniori v rámci programov Univerzity tretieho veku.
Veríme, že nové priestory fakulty vytvoria optimálne predpoklady na prácu pedagógov, výučbu študentov a zabezpečia im ešte vyšší štandard vzdelávania, a že otvorenie a sprístupnenie Pavilónu hudby vytvorí inšpiratívne a motivujúce prostredie na realizáciu plánov, ktoré bude vždy naplnené tvorivou prácou a príjemnou atmosférou.
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Lubo Balko