280 gymnazistov pocítilo „Školu na dotyk“

V dňoch 9., 12. a 23. až 26. mája 2016 na Fakulte prírodných vied UKF v Nitre niektoré učebne výrazne omladli. Spolu 280 gymnazistov, od prímy až po tretí ročník, z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre sa každé dopoludnie v uvedených dňoch, v troch paralelných skupinách, vystriedalo v špeciálnej tabletovej učebni na Katedre matematiky a v počítačových učebniach na Katedre fyziky a na Katedre matematiky.
Katedra matematiky koordinovala vyučovanie s názvom „Škola na dotyk“ v spolupráci s pracovníkmi a doktorandmi z Katedry fyziky, Katedry informatiky a Katedry ekológie a environmentalistiky. Aktivitám s gymnazistami dominovali tablety ako hlavný magnet inovácie vyučovania, ale žiaci v univerzitných laviciach boli zaujatí i prácou s dynamickým matematickým softvérom, riešením zaujímavých fyzikálnych úloh, modelovaním v informatike a tiež projektami orientovanými na medzipredmetové vzťahy prírodovedných predmetov, na geoinformatiku a matematiku. Obsah vzdelávania tvorilo pilotné overovanie metód a vyučovacích materiálov pripravených v rámci riešenia viacerých medzinárodných projektov a overenie vzoriek úloh v rámci výskumu v Teórii vyučovania matematiky a Teórii vyučovania fyziky.
Potešiteľné je, že iniciatíva predstaviť žiakom gymnázia univerzitné prostredie a netradičné vyučovanie vyšla od bývalého absolventa UKF, súčasného stredoškolského profesora matematiky a chémie PaedDr. Michala Hudeca, PhD., ku ktorému sa pridali bývalí absolventi UKF: Mgr. Daniel Antalík, ktorý je i cvičným učiteľom študentov učiteľstva matematiky, absolventka z roku 2015 Mgr. Mariana Krčmáriková  (matematika-fyzika) a absolvent z roku 2014 Mgr. Marián Krajčovič (fyzika-anglický jazyk), ktorí žiakov na vyučovaní na fakulte i sprevádzali.
Do práce s gymnazistami sa zapojili: PaedDr. Ivana Boboňová, PhD., Mgr. Martin Cápay, PhD., Mgr. Imrich Jakab, PhD., Mgr. Boris Lacsný, PhD., Mgr. Simona Dudáková, Mgr. Petronela Šovčíková a Mgr. Zuzana Vitézová. Za FPV UKF v Nitre aktivitu koordinovala doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., zodpovedná riešiteľka projektu „Škola na dotyk – univerzita“.
Práca so žiakmi gymnázia bola obohacujúcou pedagogickou skúsenosťou, vítanou príležitosťou vyskúšať a overiť nápady v pedagogickom výskume odborových didaktík, možnosťou popularizovať prírodovedné predmety, matematiku a informatiku a využívanie IKT. Sme veľmi radi, že sa k nám naši bývalí študenti, aktívni a inovatívni učitelia v praxi, spolu so svojimi žiakmi, vracajú.
Autorka článku: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Ďalšie užitočné informácie: