Katedra archeológie získala prestížne ocenenie

Vo štvrtok 8. septembra 2016 sa Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre spolu s Archeologickým ústavom SAV v Nitre stala nositeľom výročnej ceny revue Pamiatky a múzeá v kategórii Objav - nález za rok 2015.
Výročnú cenu udelila v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá, spoločne s jej vydavateľmi - Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva. Ceny boli udeľované na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2016 v Slovenskej republike za účasti zástupcov Ministerstva kultúry SR, vydavateľov revue, Mesta Zvolen a Združenia historických miest a obcí SR.
Udelilo sa celkovo 10 cien v 8 kategóriách. Držitelia vzišli spomedzi 113 nominácií. V kategórii Objav - nález získali ocenenie Ján Beljak a Matúš Melo z Archeologického ústavu SAV v Nitre a Noémi Beljak Pažinová, vedúca Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za súbor nálezov zo stredovekej cisterny na Pustom hrade vo Zvolene s prihliadnutím na dlhodobé vynikajúce výsledky výskumu a publikovanie poznatkov.
Katedra archeológie pôsobí na NKP Pustý hrad vo Zvolene od roku 2009 a od roku 2010 na lokalite každoročne organizuje medzinárodnú letnú školu archeológie. Archeologický výskum najväčšej cisterny na stredovekom hrade zo Slovenska priniesol mimoriadne cenné nálezy a poukázal na monumentálnosť a dôležitosť tohto objektu z Pustého hradu vo Zvolene. Vďaka objavu kolekcie viac ako 700 ročných drevených predmetov a výrobkov sa podarilo spresniť chronológiu výstavby hradu. Nálezy sú svedectvom zručnosti stredovekých majstrov, napomáhajú k rekonštrukcii každodenného života na stredovekom hrade a vypovedajú o technických riešeniach tohto obdobia.
Autorka článku: Noémi Beljak Pažinová
Autori fotografií: Pavel Albert (snímky zo slávnostného odovzdávania), Ján Beljak (cisterna)
Editor článku: Jana Krajčovičová