Geografické informačné systémy ako „eso v rukáve“

Dňa 21. septembra 2016 sa ako sprievodné podujatie „Európskej noci výskumníkov 2016“ uskutočnila Veda v Centre v priestoroch o.z. Ponk pod Nitrianskym hradom. Pozvanie prijal Mgr. Imrich Jakab, PhD., odborný asistent Katedry ekológie e environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre s prednáškou Geografické informačné systémy – „eso v rukáve“ ekológov a environmentalistov.
Organizátorom vedeckej kaviarne je Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti v Bratislave Centra vedecko-technických informácií a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
Ako uviedol Mgr. Jakab, „ak chcú byť ekológovia a environmentalisti odborníci vo svojej oblasti, musia sledovať trendy, ktorými sa ich oblasti uberajú vo svete. Geografické informačné systémy ponúkajú modernú a efektívnu cestu, ktorá svojim užívateľom prináša množstvo hodnotných výstupov vo forme priestorových databáz, inovatívnych metodík, modelov, simulácii a prognóz, ktoré možno vyjadriť dvojrozmernými i trojrozmernými mapami. Z tohto dôvodu sa geografické systémy stali neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania budúcich odborníkov aj na Katedre ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Prax ukázala, že študenti, ktorí vedia plnohodnotne používať geografické informačné systémy, majú oproti ostatným študentom skutočne „ESO v rukáve“.“
Mgr. Imrich Jakab, PhD. v roku 2002 vyštudoval študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, v aprobácii informatika - ekológia na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Fakulte prírodných vied. V rokoch 2002 – 2005 absolvoval doktorandské štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Fakulte prírodných vied, Katedre ekológie a environmentalistiky, v študijnom programe environmentalistika s témou dizertačnej práce Model realizácie environmentálnej výchovy pre základné a stredné školy. Na základe navrhovaného modelu v rokoch 2005 – 2010 vyškolil 130 učiteľov základných a stredných škôl v rámci projektov ESF a vydal niekoľko metodických príručiek. Bohaté sú popularizačné aktivity a animátorská činnosť Mgr. Jakaba. Popularizoval problematiku vážok v spolupráci s OZ Aqua vita, navrhol e-learningový kurz, pripravil metodickú príručku a vytvoril koncepciu webovej stránky www.vazky.sk. V rokoch 2003 – 2013 navrhol a realizoval 10 táborov so zameraním na environmentálnu výchovu a popularizáciu vedy, ktorých sa zúčastnilo vyše 300 žiakov základných a stredných škôl. Mgr. Jakab sa intenzívne venoval a venuje pedagogickej a lektorskej činnosti. Realizoval vyžiadané prednášky doma a v zahraničí, najmä v Českej republike. Bol lektorom intenzívneho Erasmus programu Education for sustainable development v Radome (Poľsko) v máji 2013. Po roku 2010 sa začal intenzívne venovať problematike geografických informačných systémov (GIS) jednak vo svoje pedagogickej ako aj vedeckej tvorivej činnosti. V rámci edukačnej činnosti vedie akademické predmety s problematikou GIS, navrhol e-learningový kurz na výučbu GIS, vedie záverečné práce s touto problematikou v bakalárskom ako aj magisterskom stupni. Vo svojej vedeckej práci spolupracuje s kolegami zo Slovenska (Slovenská poľnohospodárska univerzita) a zahraničia (Univerzita v Pécsi, Technická univerzita Ostrava, Masarykova univerzita v Brne) pri využívaní nástrojov GIS na riešenie rôznych prírodovedných a krajinárskych problémov a vyjadrení priestorových javov a vzťahov.
Článok k téme Vedy v Centre (Geografické informačné systémy – „eso v rukáve“ ekológov a environmentalistov) na popularizačnom portáli: http://vedanadosah.cvtisr.sk/geograficke-informacne-systemy-eso-v-rukave-ekologov-a-environmentalistov
Autor článku: doc. Mgr. Ivan Baláž, PhD.
Autor fotografií: RNDr. Peter Petluš, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová