Filmársky úspech Katedry ekológie a environmentalistiky

V dňoch 3. až 8. októbra 2016 sa uskutočnil 32. ročník medzinárodného filmového festivalu Agrofilm. Je to súťažná prehliadka dokumentárnych filmov o poľnohospodárstve, potravinárstve, rozvoji regiónov a udržaní života na vidieku. Počas festivalu boli filmy premietané na piatich premietacích miestach (NPPC – VÚŽV, UKF v Nitre, SPU v Nitre, TU vo Zvolene a Galéria Mlyny). Na 32. ročník festivalu prihlásili filmári 114 filmov z 26 krajín sveta. Najlepšie z nich vybrala medzinárodná odborná porota zložená z filmárov a vedeckých pracovníkov agrorezortu. Celkovo bolo ocenených 14 filmov v rôznych kategóriách. Hlavnú cenu Agrofilmu získal slovenský dokumentárny film „Premeny“ režisérky a scenáristky Márie Martiniakovej z produkcie RTVS.
Veľmi nás teší, že medzinárodná porota sa rozhodla udeliť ocenenie v kategórii „Cena za slovenský film“ filmu „Život s myšami“ z produkcie Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre. Na tvorbe filmu ekológie sa podieľali: Ivan Baláž, Imrich Jakab, Filip Tulis, Matúš Kováč, Stanislav Kováč. Slávnostný záver festivalu spojený s odovzdávaním cien sa uskutočnil v piatok 7. októbra 2016 v obchodnom centre Galéria Mlyny (multikino Mlyny Cinemas). Cenu si za tvorivý kolektív prevzal prihlasovateľ filmu doc. Mgr. Ivan Baláž, PhD. Film zaujímavou a pútavou formou prezentuje a popularizuje málo atraktívnu skupinu cicavcov - myší. Drobné cicavce sú pre svoju veľkosť a plachosť ťažko pozorovateľné v prírode. Zámerom filmu je poukázať na nepopierateľné prednosti druhovo bohatej skupiny týchto hlodavcov a hmyzožravcov.
Základné údaje o filme:
námet - Ivan Baláž; scenár a texty - Ivan Baláž, Imrich Jakab, Filip Tulis; kamera a strih - Matúš Kováč, Stanislav Kováč, Imrich Jakab; komentár - Peter Kollárik, Jana Belovičová; kresby - Peter Petluš; fotografie - Ivan Baláž, Tomáš Veselovský; minutáž - 15 min.
Film „Život s myšami“ vysielala RTVS v nedeľu 12.6.2016 v rámci cyklu „Z tvorby nezávislých producentov“.
Tvorcom filmu srdečne blahoželáme a patrí im vďaka za šírenie dobrého mena katedry, fakulty i univerzity.
Autor textu: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD., prodekanka FPV, organizátorka Agrofilmu 2016 na UKF v Nitre
Autor fotografií: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová