Židovský kultúrny fenomén v stredoeurópskom kontexte II.

Myšlienkou o nevyhnutnosti „poukazovať na rozmanitosť strednej Európy, do ktorej patrí i kultúra židovského obyvateľstva, a zároveň si pripomenúť hrôzy holokaustu ako zlyhania ľudskej humanity príčinou totalitného systému, ktoré má byť pre dnešnú zjednotenú Európu výrazným imperatívom“ z úst dekanky Fakulty stredoeurópskych štúdií Dr. habil. PaedDr. Žofie Bárcziovej, PhD. sa dňa 5. októbra 2016 začal už druhý ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Židovský kultúrny fenomén v stredoeurópskom kontexte.
Plenárne prednášky tohto stretnutia s medzinárodnou účasťou, ktoré sa konalo v priestoroch FSŠ, reflektovali priebeh arizačných procesov na Slovensku i v Nitre, venovali sa tiež umeleckým dielam a obrazu židovskej ženy v nich, postholokaustu v stredoeurópskom umení, ale i konkrétnym osudom Židov, či rôznym aspektom postkoloniálnej prózy a tém, ktoré v minulosti patrili medzi vysoko tabuizované.
Hostia konferencie takisto navštívili vernisáž výstavy Histórie Židov v Nitre. Príjemnú uvoľnenú atmosféru v týchto skvostných priestoroch spríjemnila svojim spevom Jana Orlická s klavírnym sprievodom Petra Jankecha.
Toto jedinečné podujatie sa tento rok aj vďaka spolupráci s mestom Nitra, Inštitútom holokaustu v Budapešti a občianskym združením ATID tešilo záujmu nielen akademickej obce z rôznych kútov Slovenska a neďalekého zahraničia, ale aj širokej verejnosti. Preto úprimne dúfame, že Fakulta stredoeurópskych štúdií sa postupne ale isto stáva nielen etablovaným pracoviskom výskumu židovskej problematiky v strednej Európe, ale aj priestorom pre rozvoj tolerancie a možností vhodných pre synchrónnu a diachrónnu interkultúrnu komunikáciu.
Viac sa o konferencii dočítate v univerzitnom časopise Náš čas č. 5/2016.
Autor textu: Mgr. Lenka Tkáč-Zabáková
Autori fotografií: Mgr. Andráš Kelemen, PhD. a Mgr. Dominika Tekeliová, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová