Umelecký štvrtok na Katedre romanistiky

Umelecké slovo romanistov je 2. ročník súťažnej prehliadky v prednese poézie a prózy vo francúzskom, španielskom a talianskom jazyku pod záštitou docentky PhDr. Evy Švarbovej, PhD., vedúcej Katedry romanistiky. Iniciátorkou súťaže je odborná asistentka Mgr. Miriam Oravcová, PhD.
Umelecká prehliadka sa uskutočnila štvrtok 10. novembra 2016 v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku, s podtitulom Deň s románskym jazykom – Umelecký štvrtok na katedre romanistiky.
Na prvom mieste sa umiestnili študentky Sára Capová, Juliana Komárová, Simona Martončíková a Karolína Šitárová s absurdnou divadelnou hrou vo francúzskom jazyku  „Nedá sa byť s každým zadobre“ (On ne peut pas s'entendre avec tout le monde), ktorej dej sa odohráva v čakárni opravára lámp. Na druhom mieste Bianca Varga, ktorá precítene recitovala báseň vo francúzskom jazyku „Aká som, taká som“ od Jacquesa Préverta o osude ženskej identity a „sebaláske“ interpretovateľnej z rôznych hľadísk. Druhé miesto bolo udelené tiež Marekovi Lazorovi, ktorý predniesol poéziu Minstrels od Eugenia Montaleho v talianskom jazyku o opustenosti seba samého a neschopnosti s tým niečo urobiť. Tretie miesto obsadila študentka Simona Kručovská s prednesom vo francúzskom jazyku „Tá láska“ (Cet Amour) od Préverta, aby priniesla poslucháčom jadrnú emóciu a myšlienku poukazujúcu na trvácnosť, činorodosť a nezlomnosť vrelej náklonnosti – ľúbostného citu k niekomu.
Porota zložená z vedecko – pedagogického zboru Katedry romanistiky mala ťažké rozhodovanie, pretože každý súťažiaci preukázal svoje kvality, talent a odvahu.
„Študentom vyslovujeme uznanie a vyjadrujeme vďaku za umelecký prednes, radosť a kultúrny zážitok, ktoré nám darovali pri jeho prezentácii, i za ich angažovanosť pri realizácii tohto podujatia, i ostatných aktivít Katedry romanistiky v akademickom roku 2016/2017, ako aj počas celého štúdia. Verím, že sa stretneme pri ďalších ročníkoch,“ uviedla Miriam Oravcová.
Podujatie cenami pre súťažiacich podporili partneri: UNESCO Katedra plurilingválnej a multikultúrnej komunikácie Univerzity Komenského v Bratislave a FrancAvis Asociácia frankofónnych vysokoškolských učiteľov na Slovensku.
Autor textu: Mgr. Miriam Oravcová, PhD.
Autor foto: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová