Súťaže Mladý prekladateľ sa zúčastnil rekordný počet záujemcov

Pre študentov stredných škôl a gymnázií Nitrianskeho kraja, ktorí si chcú vyskúšať prácu prekladateľa a konfrontovať si svoje jazykové zručnosti s kolegami z iných škôl, bola určená súťaž Mladý prekladateľ 2016. Slávnostné vyhlásenie jej výsledkov sa uskutočnilo dňa 11. novembra 2016 v Aule UKF v Nitre. Otvorili ho dekan FF UKF v Nitre prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. a vedúca Katedry translatológie (KTR) Mgr. Emília Perez, PhD.
Počas programu sa predstavili bývalí participanti súťaže a terajší študenti KTR Michaela Stachová, Simona Galisová, Matej Martinkovič, Xénia Kiliánová, Anna Kompasová a Adam Hamara, ktorí v rozhovore s doktorandkou Mgr. Zuzanou Jánošíkovou priblížili stredoškolákom štúdium na katedre.
Program spestrili študenti katedry - Andrea Juhásová svojím spevom a vlastným klipom, Jakub Mikula spevom a hrou na gitaru a Michaela Štefanková výstavou obrazov z vlastnej tvorby. Výherné preklady predniesli študenti KTR Simona Sklenárová, Emma Ploth, Filip Fekete a Ema Malíšková.
Štvrtý ročník súťaže zaznamenal rekordný počet záujemcov, porota dostala až 172 prekladov zo 14 škôl (pre porovnanie: 1. ročník súťažilo 24 študentov z 8 škôl, 2. ročník 76 študentov z 12 škôl, 3. ročník takmer 100 študentov z 13 škôl). Študenti si mohli vybrať text na preklad v jazyku anglickom, nemeckom, španielskom a ruskom. Odborné komisie zastúpené Dr. Vlastimilom Pulčárom (RJ), Dr. Ľubošom Törökom (ŠJ), Dr. Soňou Hodákovou (NJ), Dr. Katarínou Welnitzovou (AJ) a Dr. Emíliou Perez (AJ) rozhodli nasledovne:
Ruský jazyk:
  1. miesto: Paula Rotíková, Gymnázium Želiezovce
  2. miesto: neudelené
  3. miesto: neudelené

Španielsky jazyk:
  1. miesto: Miloš Šiška, Gymnázium Párovská Nitra
  2. miesto: Karolína Šüdiová, Gymnázium Párovská Nitra
  3. miesto: neudelené

Nemecký jazyk:
  1. miesto: Pavlína Víteková, Piaristické gymnázium Jozefa Kalazanského, Nitra
  2. miesto: Dominika Zabáková, Piaristické gymnázium Jozefa Kalazanského, Nitra
  3. miesto: Bibiana Beráková, Gymnázium Vráble

Anglický jazyk:
  1. miesto: Kristína Hložková, Gymnázium Golianova Nitra
  2. miesto: Lucia Barcziová, Gymnázium Juraja Fándlyho Šaľa a Adrián Hudec, Gymnázium Golianova Nitra
  3. miesto: Dominika Vanyová, Gymnázium sv. Cyrila a Metoda Nitra a Lenka Judinová, Obchodná akadémia Zlaté Moravce

Vzhľadom na enormný záujem o preklad z anglického jazyka, v danej sekcii boli ocenené aj tieto preklady (podľa počtu bodov zhora nadol):
  • Viktória Nyarsíková (Gymnázium Juraja Fándlyho Šaľa)
  • Laura Pólyová (Gymnázium Želiezovce)
  • Lucia Mezeiová (Gymnázium Golianova Nitra)
  • Michal Križo (Gymnázium sv. Cyrila a Metoda Nitra)
  • Alexandra Veronika Szullová (Gymnázium Párovská Nitra)
  • Eva Mikušová (Obchodná akadémia Zlaté Moravce)
  • Jonáš Sudakov (Gymnázium Janka Kráľa Zlaté Moravce)
  • Adela Porhajašová (Gymnázium Párovská Nitra)
  • Daniela Fačkovcová (Gymnázium Vráble)
  • Diana Pakošová (Gymnázium Párovská Nitra)
  • Bianka Mesárošová (Gymnázium Vráble)
  • Pavel Medveď (Gymnázium Želiezovce)
Do súťaže sa tento rok zapojili tieto školy (v abecednom poradí):
  • Gymnázium sv. Cyrila a Metoda Nitra (11 študentov)
  • Gymnázium Juraja Fándlyho Šaľa (13 študentov)
  • Gymnázium Golianova Nitra (18 študentov)
  • Katolícka spojená škola sv. Vincenta de Paul Levice (3 študenti)
  • Gymnázium Nové Zámky (8 študentov)
  • Gymnázium Párovská  Nitra (25 študentov)
  • Gymnázium 17. novembra Topoľčany (7 študentov)
  • Gymnázium Vráble (16 študentov)
  • Gymnázium Želiezovce (9 študentov)
  • Gymnázium Janka Kráľa Zlaté Moravce (6 študentov)
  • Obchodná akadémia Nitra (1 študent)
  • Obchodná akadémia Topoľčany (7 študentov)
  • Obchodná akadémia Zlaté Moravce (37 študentov)
  • Piaristické gymnázium sv. Jozefa Kalazanského Nitra (11 študentov)
Súťaž Mladý prekladateľ sa teší pomerne veľkej obľube u študentov a ich vyučujúcich, s mnohými školami Katedra translatológie spolupracuje od začiatku projektu. Pravdepodobne vďaka svojej kreativite je pre študentov atraktívnejšia než bežné súťaže a jazykové olympiády určené pre danú cieľovú skupinu.
Organizátorky súťaže Mladý prekladateľ Dr. Katarína Welnitzová a Dr. Soňa Hodáková ďakujú všetkým svojim kolegom a študentom, ktorí sa aktívne podieľali na úspešnom priebehu podujatia a všetkým zúčastneným školám za prejavený záujem o súťaž a osobnú účasť na milom podujatí.
Veríme, že o rok sa opäť stretneme.
Autorka textu: Mgr. Katarína Welnitzová, PhD.
Autor fotografií: Mgr. Radek Bezvoda
Ilustračná fotografia: http://www.ktr.ff.ukf.sk