Bližšie k stredoškolákom cez projekt Mini-Erasmus

Možno povedať, že projekt Mini-Erasmus určený pre študentov stredných škôl je unikátnym projektom v rámci SR a predstavuje zaujímavý doplnok pri prezentácii vysokej školy, čo vyplýva z jeho špecifického cieľa a obsahovej náplne projektu. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa so svojou sekciou ESN UKF zapojila do projektu Mini-Erasmus aj v akademickom roku 2016/2017. Projekt prebiehal na UKF v Nitre v termíne od 20. do 24. novembra 2016 a v rámci neho univerzita prijala spolu 16 študentov zo stredných škôl v Žiline, Prešove, Novom Meste nad Váhom, Pezinku, Vranove nad Topľou, Bratislave, Tisovci, Bratislave, Partizánskom, Žiari nad Hronom, Spišskej Novej Vsi a Modre.
Ako zvyčajne, v prvý deň aktivít študentov v Sieni UKF srdečne uvítala prof. PhDr. Gabriela Miššíková, CSc., prorektorka pre medzinárodné vzťahy UKF. Študenti dostali presné rozvrhy na tri dni výučby, propagačné materiály o UKF a informácie o pripravenom kultúrnom programe, ktorý nasledoval každý deň po skončení výučby ako povinná súčasť realizácie projektu. Stredoškoláci dostali prideleného jedného tútora z radu našich študentov za každú fakultu, ktorý ich sprevádzal počas pobytu na UKF, odprevádzal na ubytovanie, prednášky a na mimoškolský program. Študenti sa počas projektu zúčastnili reálnych prednášok a seminárov v rámci predmetov, ktoré fakulty UKF v čase realizácie projektu vyučovali a v posledný deň projektu získali certifikát o účasti.
V anonymných dotazníkoch spokojnosti stredoškoláci vyjadrili svoju úroveň spokojnosti a postrehy zo zapojenia sa do projektu Mini-Erasmus a štúdia na UKF. Projekt Mini-Erasmus má presne dané pravidlá i načasovanie – prebieha v rovnakých dňoch na všetkých zapojených vysokoškolských inštitúciách v SR a teda i naše možnosti výberu predmetov pre týchto študentov sú limitované daným obdobím projektu. Z celkového počtu 40 ponúknutých seminárov a prednášok štyroch fakúlt UKF študenti považovali za najzaujímavejšie nasledovné prednášky a semináre: Pokročilé webové technológie, Teoretické koncepcie sociálnej práce, Metodika činnosti sprievodcu cestovného ruchu, Filozofia médií, Staroveký východ, Úvod do štúdia anglického jazyka, Teória a prax politických otázok, Tematická kartografia, Náuka o krajine (fyzická), Dejiny svetovej a slovenskej pedagogiky a školstva, Teória výchovy, Teoretické základy organizácie a riadenia vyučovania a semináre Katedry žurnalistiky. Viacerí zo študentov sa vyjadrili, že by uvítali i iné predmety a takpovediac si „namixovali“ vlastný rozvrh z predmetov rôznych fakúlt. Tiež sa vyjadrili, že by ocenili dlhšie trvanie projektu, no s menším počtom vyučovacích hodín počas dňa. Niektorí študenti boli na prednáškach a seminároch aktívnejší a využili aj možnosť priamej konzultácie a diskusie s vyučujúcimi o predmete alebo možnosti štúdia na danej fakulte. Možnosť konzultácie s vyučujúcimi by takisto radi zaradili do obsahu projektu. 12 zo 16 študentov by sa opäť zapojilo do projektu Mini-Erasmus a vybralo si tú istú fakultu UKF. 13 zo 16 študentov sa vyjadrilo, že by si v budúcnosti chceli na UKF v Nitre študovať.
Teší nás záujem zo strany stredoškolákov a sme radi, že sa im môžeme priblížiť aj prostredníctvom zaujímavej iniciatívy, akou projekt Mini-Erasmus skutočne je.
Autor textu: Ing. Katarína Butorová, PhD.
Autor fotografií: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová