Univerzitné dni odštartovali cyklojazda a darovanie krvi

Jarnou cyklojazdou mestom Nitra sa v sobotu 22. apríla 2017 začal už pätnásty ročník Nitrianskych univerzitných dní. Podujatie zorganizovala pri príležitosti "Dňa Zeme" cykloiniciatíva Rozbicyklujme Nitru! a prišiel ho svojou prítomnosťou podporiť aj národný cyklokoordinátor Peter Klučka, ktorý podporil aj ideu neobmedzeného sprejazdnenia pešej zóny pre cyklistov. Cieľom iniciatívy je uznanie cyklistickej dopravy ako rovnocenného druhu dopravy a jej integrácia s ostatnými druhmi dopravy. Trasa cyklojazdy viedla z námestia cez pešiu zónu na Triedu Andreja Hlinku. Odtiaľ prešli cyklisti po nábreží rieky Nitra až do Hideparku, kde si mohli pozrieť výstavu fotografií z projektu Urban ideas a premietanie filmu Bicykle verzus autá.
Nitrianske univerzitné dni pokračovali v pondelok 24. apríla humanitným podujatím spojeným s dobrovoľným darovaním krvi - Univerzitnou kvapkou krvi UKF. Mobilný odber krvi pripravila naša univerzita v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR pracovisko Nitra, s myšlienkou organizácie prišla prorektorka pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci PhDr. Miroslava Líšková, PhD.: „ Nitrianske univerzitné dni a Študentské dni nitrianskych univerzít sú komplexom podujatí, kde som pociťovala potrebu zaradiť podujatie, ktoré bude dávať študentom a pracovníkom univerzity možnosť darovať krv aj v iných termínoch ako počas Študentskej kvapky krvi a Valentínskej kvapky krvi. Vytvorili sme tak tradíciu podujatia, ktoré sa v jarných a jesenných termínoch študentských dní pravidelne opakuje.“
Mgr. Lýdia Tábiová, koordinátorka mobilných odberov z Národnej transfúznej služby SR pracovisko Nitra, zhodnotila zaradenie tejto pravidelnej aktivity tak na strane UKF, ako aj SPU, ako dobrý krok v spolupráci jednotlivých inštitúcií s  Národnou transfúznou službou SR pracovisko Nitra. Význam Univerzitnej kvapky krvi vidí najmä pri získavaní prvodarcov.
Ako informovala PhDr. Erika Krištofová, PhD. z Katedry ošetrovateľstva, ktorej študenti a študentky sekundovali pracovníkom Národnej transfúznej služby, odberu sa zúčastnilo 49 darcov, z toho bolo možné krv odobrať 45 darcom z radov študentov a zamestnancov UKF v Nitre, za čo im patrí veľké poďakovanie.
Foto: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová