Memorandum prepojí IT sféru so sektorom vzdelávania

Podpora vedeckého výskumu, vydávanie spoločných publikácií, vzájomná účasť na odborných podujatiach, vzdelávanie študentov a pracovníkov či spolupráca v oblasti zadávania a spracovania semestrálnych, bakalárskych, diplomových alebo dizertačných prác študentov – to sú len niektoré z oblastí spolupráce, ktoré sú predmetom nového Memoranda o spolupráci medzi Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a spoločnosťou IBM. Uzavreli ho dňa 27. marca 2017 v Bratislave rektor univerzity prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc. a konateľ firmy Mgr. František Lévardy.
Na základe memoranda budú mať pedagógovia a výskumní pracovníci UKF v Nitre prístup k aktuálnym informačným zdrojom, ktoré im IBM sprístupní, a budú tak môcť efektívnejšie vzdelávať študentov a rozvíjať u nich zručnosti potrebné smerom k trhu práce. Tak ako pedagógovia, aj študenti môžu po prihlásení do IBM Academic Inititative získať a využívať voľne licencie rôznych IBM riešení. Od cloudovych aplikácií až po rôzne analytické nástroje.
Pre študentov sú určené stážové programy – počas nich budú môcť získať vedomosti a nadobudnúť pracovné návyky, ktoré im môžu v budúcnosti pomôcť úspešnejšie prekonať prechod na trh práce.
Nemenej zaujímavou je jedinečná možnosť nechať si oficiálne uznať už nadobudnuté vedomosti a zručnosti a zvýšiť tak svoju kvalifikáciu. IBM totiž umožní pedagógom a študentom za zvýhodnených finančných podmienok absolvovať certifikačné skúšky v oblasti ich špecializácie.
IBM má záujem spolupracovať s pedagógmi a študentmi UKF v Nitre pri riešení záverečných prác v prípade, ak sa tieto témy zhodujú so zameraním spoločnosti.
Ďalšou oblasťou spolupráce sú odborné prednášky či workshopy, ktoré majú ambíciu prinášať na univerzitnú pôdu aktuálne trendy z technologickej oblasti, a takisto dlhodobé súťaže pre tímy študentov, ktoré by prebiehali formou vyhlásenia prípadovej štúdie a študenti by hľadali jej riešenia.
„Súčasní zamestnávatelia vyžadujú od uchádzačov čoraz hlbšie znalosti technológií a aplikácií, preto sme radi, že naši študenti budú mať možnosť a príležitosť lepšie sa pripraviť na svoju budúcu profesionálnu kariéru“, informoval rektor UKF v Nitre Ľ. Zelenický.
Text: Jana Krajčovičová, Martin Martinkovič
2017 IBM Academic initiative poster