Pracovníci Filozofickej fakulty v Macedónsku

Prof. Roman Králik a Dr. Martina Pavlíková navštívili v dňoch 1. až 5. mája 2017 partnerské vedecké inštitúcie v Macedónsku, s ktorými už dlhodobo spolupracujú. Okrem vyžiadanej prednášky na Inštitúte macedónskej literatúry, ktorý pôsobí v rámci Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Skopje, pokračovali v rozhovoroch o nových projektoch s riaditeľkou inštitútu prof. Majou Tošič. V rámci pracovného stretnutia bolo dohodnuté vydanie novej publikácie s názvom „Ethical Challenges in Present Time“. Na tejto publikácii budú participovať pracovníci štyroch katedier Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Okrem toho v septembri 2017 má plánované ukončenie ďalší projekt s Katedrou kulturológie FF s názvom Kultúra v tranzitných krajinách.
Prednášku našich pracovníkov s názvom "Kierkegaardove inšpirácie v modernej literatúre" navštívil rektor Univerzity audiovizuálnych umení (University of Audiovisual Arts, European film and theater academy ESRA Paris - Skopje - New York) Jordan Plevnes, ktorý je zároveň riaditeľom a zakladateľom filmového  festivalu SEE a PARIS v Paríži. Rektor univerzity im ponúkol možnosti rozvoja konkrétnej spolupráce ohľadom Kierkegaarda a možnosť usporiadať konferenciu na jeho univerzite.
Prof. Králik a dr. Pavlíková boli tiež pozvaní na stretnutie pri príležitosti odovzdávania cien najvýznamnejších vedeckých publikácií Akadémiou vied Macedónska za rok 2016.
Veľmi zaujímavou udalosťou bolo stretnutie a rozhovory s pánom veľvyslancom SR v Macedónsku Martinom Bezákom na veľvyslanectve v Skopje, ktorý už dlhodobo osobne a aktívne podporuje spoluprácu medzi FF UKF v Nitre a vedeckými inštitúciami v Macedónsku.
Text: prof. PaedDr. THDr. Roman Králik, Th. D.
Foto: archív RK
Editor článku: Jana Krajčovičová