Prvá pomoc pre všetkých

Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna. Každý človek ktorý je v núdzi, si vyžaduje poskytnutie prvej pomoci a je odkázaný na pomoc iných ľudí. Preto sa Mládež slovenského Červeného kríža spoločne s Fakultou sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa, rozhodla zorganizovať podujatie, ktoré sa konalo dňa 25. apríla 2017 o 9.00 h. na Hlavnej budove Tr. Andreja Hlinku.  Išlo o súťaž v poskytovaní laickej prvej pomoci, ktorá bola určená pre všetkých študentov univerzít.
Cieľom podujatia bolo motivovať študentov k dobrovoľníckym aktivitám prostredníctvom rôznych disciplín, ktoré museli študenti absolvovať. Do súťaže sa zapojili najmä žiaci 1. a 2. ročníka FSVaZ UKF v Nitre v rámci odborov Urgentná zdravotná starostlivosť a Sociálna práca.
Jednotlivé súťažné disciplíny pozostávali z rôznych úloh. Prvou disciplínou bol vedomostný test, kde si študenti mohli preveriť svoje vedomosti z oblasti zdravotnej starostlivosti. Na ďalšom stanovišti  si študenti mohli vyskúšať tzv. Jacíkov test motorickej zdatnosti, ktorý predstavuje rýchle zmeny polôh tela a preveruje tak obratnosť, silu a vytrvalosť . K ďalším disciplínam patrila napríklad správna resuscitácia dieťaťa a dospelej osoby, beh s bremenom cez prekážky, plávanie v odeve so sťaženými podmienkami a pod.
Na záver si študenti mohli vyskúšať zinscenovanú dopravnú nehodu a rýchly prevoz imobilného pacienta do sanitky. V rámci tohto podujatia, ktoré bolo súčasťou tohtoročných Nitrianskych univerzitných dní si prišli na svoje nie len súťažiaci, ktorí sa nebáli vyskúšať svoje schopnosti a zručnosti, ale aj všetci zúčastnení, ktorí svojou podporou vytvorili príjemnú súťažnú atmosféru.
Text: Scarlett Šuláková
Foto: Lubo Balko