Te Deum nitrianskych vysokoškolákov

V kostole svätého Petra a Pavla v Nitre sa v stredu 17. mája 2017 uskutočnila ďakovná svätá omša vysokoškolských študentov z Nitry. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Na začiatku svätej omše prítomných zástupcov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity privítal rektor miestneho Univerzitného pastoračného centra doc. ThDr. Ľubomír Hlad, PhD. Našu univerzitu na bohoslužbe zastupovala prorektorka PhDr. Miroslava Líšková, PhD. a dekan Fakulty prírodných vied prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Prítomní boli niektorí pedagógovia jednotlivých fakúlt, vrátane prof. PhDr. Cyrila Diatku, CSc. a vedúceho Katedry náboženských štúdií doc. PhDr. PaedDr. Petra Kondrlu, PhD.
Hlavný celebrant v homílii hovoril o Panne Márii, a to v súvislosti so storočnicou Fatimských zjavení. Pripomenul jej materinskú starostlivosť o nás, pričom podčiarkol, že náležitý mariánsky kult je okrem iného Kristocentrický a biblický. Spomenul vzťah ostatných pápežov k Božej Matke, pričom citoval slová Svätého Otca Františka, ktoré povedal vo Fatime: “V nebi máme Matku”. Nitriansky biskup povzbudil prítomných k modlitbe za druhých (čo vyplýva z fatimského posolstva); študentom zaželal úspech pri skúškach a po nich požehnaný čas prázdnin. Zástupcom univerzít, pedagógom i ostatným zamestnancom poďakoval za ich prácu.
Na konci svätej omše znel chrámom starobylý ďakovný hymnus Teba, Bože, chválime.
Text a foto: Miroslav Lyko, Katedra náboženských štúdií FF